Hlavný vinník klimatických zmien za posledných 2500 rokov známy

, Autor: Pavol Bobik

Štúdia vedená Nevadským Desert Research Institute (DRI) zverejnená v poslednom vydaní prestížneho odborného magazínu Nature ukazuje hlavného vinníka klimatickej variability na Zemi v posledných tisícročiach.

Je všeobecne známe, že sopečné erupcie spôsobujú dočasné ochladenie globálnej klímy. Zverejnená štúdia ich označuje ako hlavného vinníka zmien klímy v posledných tisícročiach. Ochladenia sú spôsobené časticami síry, ktoré sopečná erupcia vyvrhne do vrchných vrstiev atmosféry. Ak sa sopka nachádza blízko rovníka alebo na vyšších geografických šírkach je vďaka dynamike hornej atmosféry síra prenášaná na veľké vzdialenosti a mení klímu globálne.

Štúdia ukazuje, že 15 zo 16 najchladnejších liet v období od roku 500 do roku 1000 bolo spôsobených sopečnými erupciami. Štyri najchladnejšie nastali relatívne krátko po sopečnom evente, ktorý ich spôsobil. Výsledky boli získané analýzou ľadu z 20 vrtov v Grónsku. Tieto ľadové stĺpce v ktorých sa rok po roku ukladali vrstvy ľadu sú časovým záznamom stavu atmosféry. Záznamom látok ktoré obsahovala, medzi inými aj síry.

Problémom, ktorý pri takýchto analýzach treba riešiť je datovanie vrstiev. Určenie, ktorá ľadová vrstva pochádza z akého obdobia, z akého roku. Aktuálna štúdia exceluje práve v tomto datovaní. Pomocou chemickej analýzy ľadu sa podarilo presnejšie určiť ohraničenie jednotlivých vrstiev. Ich následné porovnanie s letokruhmi stromov, čo je alternatívna metóda na dlhodobé sledovanie stavu klímy, ukázalo zhodu.  

Analýza ukázala aj zmenu klímy sposobenú mimozemským pôvodcom v roku 774-775. Dodnes nie je úplne jasné o čo slo, téme sme sa venovali v článku Bol Červený krucifix na oblohe v roku 774 supernovou?.

Presné zmeranie vplyvu vulkánov na stav globálnej klímy umožní presnejšiu analýzu vývoja globálnej klímy. Umožní získanie presnejšieho obrazu jej vývoja, závislé na ostatných nesopečných faktoroch.

Neprehliadnite

Yellowstonský supervulkán omnoho väčší než sa myslelo

Výbuchy supervulkánov a ako s tým súvisia maľby starých majstrov

Najväčšia katastrofa v dejinách ľudského rodu?

Zdroj: phys.org, nature.com

 

Kľúčové slová
globálne otepľovanie
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

hm aj ked to súpôsobujú sopky čo spôsobuje že sopky vybuchujú v takých pravidelných periodach ? Atak sme zasa u 180 ročného cyklu slnečných miním a obehu planét ojkolo Slnka.

ked si yellowstone prdne, tak zo 7 miliard tu ostane 7 milionov ludi

inak povedane 99,9% "odide"

Re: Hlavný vinník klimatických zmien za posledných 2500 ...

Vegan ultra ľavičiari cannabis drederi si môžu vytrvať svoje šúlance od zlosti. Len nesmú zabiť vši.

Skús sa niekedy aj zamyslieť nad tým čo čítaš, prípadne si to prečítať aj viac krát...
...a potom komentuj...
Štúdia vysvetľuje dočasné ochladenie globálnej klímy za 2500 r., nie globálne otepľovanie vo všeobecnosti...
len ďalší prekrútený a nafúknutý nadpis autora...najlepšie kliknúť na odkaz pod článkom a
prečítať si originál

Re: Hlavný vinník klimatických zmien za posledných 2500 ...

Až na tie teplá pred ochladením, že?

Hlavný viník je zmena sklonu osi zemegule ku ploche obežnej dráhy ak je os kolmá, je doba ľadová, teraz je asi 23° a už je oteplenie , ideál je asi 22,5 °????Asi sa to mení každých 11 000 rokov a možno to spôsobujú neviditeľní obri v našej blízkosti, ktoré ako celý vesmír, tak isto musia byť v neustálom pohybe.
Aj venuša by sa stala automaticky obývateľná, ak by sa ju podarilo roztočiť a nakloniť jej os, neviem kolko to má venuša teraz.

Poslať nový komentár

TOPlist