Hádajte, koľko balíkov sa každý deň dopraví zákazníkom v Číne?

, Autor: Tomáš Zvorák

Najskôr si môžete tipnúť a potom sa pustite do čítania článku.

Je to ohromujúce číslo 130 miliónov balíkov denne. Trhová kapitalizácia siedmych najväčších kuriérskych služieb v Číne dosiahla hodnotu 82 miliárd dolárov.  Trh kuriérskych služieb rýchlo rastie s rozvojom elektronických obchodov. 

Podľa grafu zverejneného v článku denníka South China Morning Post najväčšia kuriérska služba ZTO Express doručila minulý rok 62,2 miliárd balíkov. Jej podiel na doručovateľskom trhu tvorí 15,5 percenta. Druhá najväčšia YTO Express doručila 50,64 miliárd balíkov a pripísala si 12,6 percentný podiel na trhu. To by znamenali, že celý trh čínskych kuriérskych spoločností tvorí 400 miliárd doručených balíkov. To by tiež znamenalo, že domáce doručenia tvoria len malú časť celkových doručení, asi 12 percent.

Ak sa pozrieme mimo čínskeho trhu, tak napríklad UPS doručila v roku 2017 5,1 miliárd balíkov a dokumentov, približne 20 miliónov denne (pozn. UPS pravdepodobne počíta priemerný počet doručení v pracovné dni).

Číslo 400 miliárd balíkov sa mi z iného zdroja nepodarilo overiť. Naproti tomu 130 miliónov balíkov doručených denne čínskym zákazníkom je možné dohľadať aj z iných zdrojov rovnako ako aj minuloročné číslo 110 miliónov balíkov denne.

Obaja hlavný hráči na čínskom trhu, Alibaba a JD.com plánujú výrazné investície na dosiahnutie ambiciózneho cieľa dosiahnutia dodacích časov doručení v rámci Číny do 24 hodín a globálnych doručení do 72 hodín. Reč je o jednej miliarde dolárov investícií do vytvorenia ešte efektívnejšej logistickej siete. Zakladateľ Alibaba Group Jack Ma na konferencii Global Smart Logistics Summit v Chang-čou k tomu povedal “Pred piatimi rokmi bol priemerný čas globálnych doručení 70 dní ... teraz, je to medzi Čínou a inými hlavnými krajinami do 10 dní".

Zdroj: www.scmp.com

 

Kľúčové slová
Alibaba, drony, JD.com
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist