EN

Galaxy Unpacked 2021: Samsung predstavil Galaxy S21, slúchadlá Galaxy Buds Pro a prívesok SmartTag

Začiatok roka patrí tradične Samsungu a jeho rodine smartfónov z radu Galaxy S. Po minuloročnom skoku o desať čísiel na S20 pokračuje Samsung miernejším tempom a nové modely dostali názov Galaxy S21. Novinkou sú aj slúchadlá Galaxy Buds Pro, ktoré sa pripoja k existujúcemu radu bezdrôtových slúchadiel a inteligentný bezdrôtový prívesok SmartTag.

Samsung Galaxy S21, S21+ a S21 Ultra

Novinky sú tri – Galaxy S21, S21+ a S21 Ultra a líšia sa hlavne veľkosťou a technologickou výbavou. Samsung stavil na úplne nový dizajn a musím uznať, že je skutočne originálny, čím sa Samsung úplne odlišuje od ostatných. Zadný fotomodul je integrovaný do rámu zariadenia, zatiaľ čo zadná sklenená strana má kontrastné zafarbenie. Samsung tento dizajnový smer prezentuje ako nový, ikonický a netradičný. S týmto 100% súhlasím.

​V oblasti mobilného pripojenia sú na tom všetky tri modely narovnako a zhodne podporujú ultra-rýchle 5G siete. V útrobách tikajú nové procesory vyrobené 5 nm technológiou, ktoré sľubujú výrazný nárast výkonu. Všetky modely ponúkajú minimálne 4K 60fps záznam pomocou všetkých kamier, medzi ktorými bude možné plynulo prepínať počas záznamu. Samozrejmosťou sú AMOLED displeje s prívlastkom Dynamic, ktoré podporujú adaptívnu obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz.

Výkonovo si novinky polepšili až o 20% v procesorovom výkone, o 35% v grafickom výkone a dvojnásobne v oblasti AI, ktorá sa aktívne podieľa aj na optimalizácii spotreby batérie počas dňa. Samsung sa pri optimalizácii výkonu spojil napríklad s RIOT Games a League of Legends by tak malo za každých okolností ísť plynulo, pričom je v blízkej budúcnosti plánovaná podpora 120Hz režimu v hre.

AI je široko využívaná v oblasti fotografie. Samsung povýšil režim Single Take na verziu 2.0, kedy počas snímania smartfón zaznamená zábery z viacerých kamier a viacerých uhlov súčasne. Tu dostalo hlavné slovo AI s 5x processingom, pribudli dynamické slo-mo zábery či záznam viacerých klipov.

AI má hlavné slovo aj pri portrétovom režime, kde sa intenzívne využívajú pokročilé technológie ako 3D analýza obrazu, AI matting či depth estimation. AI je taktiež využívaná pri digitálnom zoome (30x a 100x).

Došlo aj na podporu pera S Pen, avšak iba pri modeli S21 Ultra. Tu sa už pomaly dostávame k rozdielom, ktoré si ukážeme v prehľadnej tabuľke na konci článku. Teraz však podrobne k jednotlivým modelom.

Samsung Galaxy S21 a Galaxy S21+ 

Základný model je Galaxy S21 s 6,2“ uhlopriečkou, ktorý je tradične najmenší a možno ho označiť ako kompaktný. Model Galaxy S21+ je o niečo väčší s 6,7“ uhlopriečkou displeja a zhodným rozlíšením Full HD + (2400 x 1080 px). Oba varianty majú rovné displeje bez zahnutých okrajov.

Pod predným ochranným sklom Gorilla Glass Victus sa nachádza Dynamic AMOLED displej s obnovovacou frekvenciou, ktorá sa dynamicky mení podľa zobrazovaného obsahu v rozmedzí 48 – 120 Hz. Maximálny jas sa zvýšil až na 1300 nitov a pod displejom je umiestnená ultrazvuková čítačka odtlačku prsta. Selfie kamera sa nachádza v notchi tvare písmena O. Schovávanie pod obrazovku sa teda zatiaľ nekoná. Jej rozlíšenie je 10,2 MP, disponuje technológiou rýchleho a presného ostrenia Dual Pixel AF a zvládne selfie videá v UHD rozlíšení (3840 x 2160 px).

Fotografická výbava pozostáva z trojice kamier. Hlavná širokouhlá kamera má rozlíšenie 12 MP, veľkosť snímača 1/1,76“ a opticky stabilizovaný objektív so svetelnosťou F/1,8. 

Ultra-širokouhlá kamera so šírkou záberu 120° má zhodných 12 MP, snímač je o čosi menší s veľkosťou 1/2,55“ a objektívom so svetelnosťou F/2,2.

Poslednou z trojice kamier je telefoto s 3x bezstratovým priblížením a vylepšeným 30x priblížením, ktorému asistuje AI. To dosahuje pomocou 64 MP snímača s veľkosťou 1/1,72“ a rýchleho objektívu so svetelnosťou F/2,0.

Všetky kamery dokážu snímať až v 4K/60p rozlíšení, medzi ktorými je možné plynulo prepínať počas záznamu videa a zároveň fotografovať. Hlavný fotoaparát podporuje snímanie až v 8K a umožňuje súčasne ukladať fotografie v UHD rozlíšení.

O výkonnostnú stránku sa stará 8-jadrový procesor Exynos 2100 s 8 GB RAM. Samsung pri nových procesoroch sľubuje výrazný nárast výkonu, konkrétne čísla z benchmarkov môžeme očakávať v najbližších dňoch. Galaxy S21 a S21+ budú dostupné zhodne so 128 GB alebo 256 GB pamäťou. 

Okrem 5G sietí podporujú novinky S21 a S21+ Wi-Fi siete 802.11b/g/n/ac a rýchle Wi-Fi 6, NFC komunikáciu. Model S21+ dostal aj podporu Ultra Wideband (UWB) komunikácie, ktorá dokáže fungovať ako digitálny kľúč napríklad od auta.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Galaxy S21 Ultra predstavuje to najlepšie, čo si pre nás Samsung prichystal. Displej s uhlopriečkou 6,8“ dosahuje jas až 1500 nitov a Quad HD+ rozlíšenie (3200 x 1440 px). Podporuje dynamickú zmenu frekvencie, a to v ešte širšom rozsahu 10 – 120 Hz pri zachovaní plného Quad HD+ rozlíšenia. Krytie má na starosti rovnako najnovšia generácia ochranných skiel Gorilla Glass Victus.

Displej má zahnuté okraje a podporuje pero S Pen, ktoré poznáme z radu Note. To sa bude predávať ako samostatné príslušenstvo, spolu ochranným obalom s priestorom na pero. V displeji sa nachádza notch v tvare písmena O, v ktorom je umiestnená selfie kamera s rozlíšením 40 MP a 1/2,8“ veľkým snímačom.

Fotografická výbava pozostáva zo štvorice kamier, ktoré sú doplnené o laserové ostrenie. Kamery umožňujú záznam v 12-bit RAW formáte, dosahujú až 3x lepší dynamický rozsah a zlepšenú citlivosť v low-light podmienkach.

Hlavná širokouhlá kamera je podobná tej z minuloročného modelu. Dosahuje rozlíšenie 108 MP a veľkosť snímača je 1/33“, pričom podporuje 3x3 pixel binning, teda spojenie 9 pixelov do jedného, ktoré vytvoria jeden „superpixel“. Tým sa dosiahne väčšia, citlivejšia plocha snímača v slabých svetelných podmienkach pri rozlíšení 12 MP.

Ultra-širokouhlá kamera dostala oproti modelom S21/S21+ naviac technológiu Dual Pixel. Ostatné parametre sú zhodné, teda šírka záberu 120°, rozlíšenie 12 MP, 1/2,55“ snímač a objektív so svetelnosťou F/2,2.

Telefoto výbava pozostáva z dvoch kamier. Prvou je kamera s 3x priblížením a objektívom so svetelnosťou F/2,4, zatiaľ čo druhá dosahuje až 10x priblíženie s objektívom s F/4,9. Obe majú rovnako veľký snímač s veľkosťou 1/3,24“, optickú stabilizáciu a presné Dual Pixel zaostrovanie. Ich vzájomnou kombináciou pomocou AI dosahuje Galaxy S21 Ultra až 100x priblíženie s vylepšenou stabilizáciou a funciou zoom lock, kedy sa kamera zameria na vybraný objekt a „drží“ ho tak v zábere.

Po výkonnostnej stránky dostal S21 Ultra rovnaký 8-jadrový procesor Exynos 2100, ktorý dopĺňa 12 GB alebo 16 GB RAM, podľa zvolenej kapacity 128 GB, 256 GB alebo 512 GB. V oblasti pripojení podporuje S21 Ultra naviac najnovšie Wi-Fi 6E, ktoré môže dosahovať až 4x väčšiu priepustnosť oproti WiFi 6.

Dostupnosť a darček k predobjenávkam

Predaj všetkých troch modelov Galaxy S21, S21+ a S21 Ultra sa u nás začína 29. januára. Tým, ktorí si predobjednajú niektorú z noviniek, venuje Samsung hodnotný darček - potrebná je predobjednávka v období medzi 14. a 28. januárom.
K modelom Galaxy S21 a S21+ dáva Samsung zdarma slúchadlá Galaxy Buds Live a prívesok SmartTag (popis nižšie) a ku vlajkovej lodi Galaxy S21 Ultra obe dnešné novinky - slúchadlá Galaxy Buds Pro aj prívesok SmartTag.

Ceny pre slovenský trh sú nastavené nasledovne:

 • Galaxy S21 5G:
  • 128 GB ROM / 8 GB RAM: 849 €
  • 256 GB ROM / 8 GB RAM: 899 € 
 • Galaxy S21+ 5G:
  • 128 GB ROM / 8 GB RAM: 1049 €
  • 256 GB ROM / 8 GB RAM: 1099 € 
 • Galaxy S21 Ultra 5G:
  • 128 GB ROM / 12 GB RAM: 1249 €
  • 256 GB ROM / 16 GB RAM: 1299 €
  • 512 GB ROM / 16 GB RAM: 1429 € 

Tabuľka s podrobnými parametrami (kliknutím zväčšíte)

Galaxy Buds Pro - bezdrôtové slúchadlá novej generácie

Nové Galaxy Buds Pro sa zameriavajú najmä na pokročilé aktívne potláčanie okolitých ruchov (ANC). Tu sa Samsung spojil s AKG a doslova sa vyhral a prešpikoval slúchadlá novými technológiami a vymoženosťami. Vďaka integrácii až štyroch mikrofónov, z ktorých jeden je špeciálne určený na snímanie hlasu, dokážu slúchadlá inteligentne eliminovať okolité ruchy v štyroch úrovniach, eliminovať ruchy vetra (windshield technológia) a umožňujú nastaviť rôzne úrovne priepustnosti okolitých zvukov či naopak zosilniť okolité zvuky až o +20 dB s oneskorením iba 0,5 milisekundy.

Slúchadlá majú zabudované dva meniče - 11 mm woofer a 6,5 mm tweeter. Sú odolné voči agresívnemu potu a zvládnu aj ponorenie až do hĺbky 1m po dobu 30 minút.

Výdrž slúchadiel je až 8 hodín na jedno nabitie, pričom nabíjanie už tradične prebieha cez puzdro. S ním je možné predĺžiť výdrž až na celkových 28 hodín.

Dostupnosť slúchadiel Galaxy Buds Pro a darček k predobjednávke

Predaj slúchadiel Galaxy Buds Pro začina rovnako 29. januára za cenu 229 €. K predobjednávkam cez vybraných predajcov Samsung pridáva darček v podobe bezdrôtovej nabíjacej podložky Samsung EP-P1300T v hodnote 39,90 €.

Tabuľka s podrobnými parametrami

Galaxy Buds Pro  
ANC Inteligentné ANC
  možnosť nastavenia úrovne
  možnosť prepustenia okolitých zvukov
Zvuk dvojpásmové meniče
  11 mm woofer + 6,5 mm tweeter
Okolité zvuky zosilnenie až +20 dB 
  odozva 0,5 ms
Mikrofóny 3x ruchový mikrofón
  jednotka na snímanie hlasu
Vodeodolnosť IPx7
  max. hĺbka 1m po dobu 30 minút
Výdrž na batériu 4,5 h / 16 h celkom, ANC a Bixby Voice wake-up zap.
  5 h / 18 h celkom, ANC alebo Bixby Voice wake-up zap.
  8 h / 28 h celkom, ANC a Bixby Voice wake-up vyp.

Samsung SmartTag

Priestor dostal aj nový smart prívesok SmartTag. Pomocou neho ľahko nájdete veci, ktoré nemajú aktívne pripojenie na internet. Náramok funguje cez pripojenie Bluetooth a pripojený smartfón si priebežne ukladá jeho polohu. Podľa toho aplikácia SmartThing Find vie zobraziť poslednú známu polohu prívesku SmartTag. Aplikácia má však fungovať aj so slúchadlami Galaxy Buds, ale aj s ostatnými zariadeniami pripojenými cez Bluetooth.

Prívesok SmartTag sa bude predávať za cenu 34,90 €. Prívesok bude dostupný v čiernej a béžovej farbe.

Zdroj: TS Samsung

Pridať nový komentár
TOPlist