Fyzici sú na stope nepolapiteľným časticiam

Fyzici chcú pomocou nového detektora zachytiť všetky druhy neutrín.

Vedci pracujúci na detektore častíc - FASER pracovali na vylepšenej verzii pôvodného detektora častíc, ktorý bol zároveň aj ľahší a vážil 29 kilogramov. Nová, vylepšená verzia je už ťažšia a váži 1 088 kg. Na tomto programe pracuje 76 fyzikov z 21 vedeckých inštitúcií a 9 krajín. Najnovšia verzia tohto detektoru by mala byť zároveň schopná detegovať všetky druhy neutrín, pričom v najbližších troch rokoch vedci predpokladajú evidovanie až desiatich tisíc interakcií.

Detektor sa nachádza vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC), presnejšie pred interakčným bodom ATLAS, vo vzdialenosti 480 metrov. Pilotný detektor bol tvorený z wolfrámových a olovených platní, ktoré sa medzi sebou striedali a priestor medzi platňami bol vyplnený emulziou. Počas samotných zrážok častíc sa niektoré z neutrín rozbili na atómoch platní a tým sa vytvorili častice prechádzajúce jednotlivými vrstvami detektora. Vďaka tomu vznikli stopy po ich ceste detektorom. Vedci sú tak schopný identifikovať jednotlivé druhy energií častíc a ich príchutiach - mióny, elektróny a tau častice, prípadne či ide o neutrína, alebo anti-neutrína.

Detektor FASER si v podstate v zjednodušenej verzii môžete predstaviť ako fotoaparát, ktorý sníma obraz na film. Teda fotóny vytvárajú obraz, ktorý neskôr uvidíte na negatíve a následne si ho viete vyvolať.

Zdroj: Phys.org,

Pridať nový komentár
TOPlist