Freedom Phone - smartfón, ktorý vám slobodu nezaručí

Na trhu sa objavil nový smartfón, ktorý sa chce presadiť tým, že sa s ním budete cítiť skutočne slobodný, ale je to naozaj tak?

Freedom Phone je podľa samozvaného bitcoinového milionára - Erika Finmana smartfón, ktorý ochráni vašu slobodu slova. Pritom má ísť o prvé zariadenie, ktoré má bojovať proti veľkým spoločnostiam (Apple, Samsung, Google, Xiaomi, atď.) a má ponúkať necenzúrovaný obchod s aplikáciami, kde sa budú nachádzať aj aplikácie, ktoré v obchode Google Play nenájdete. Kúpite si teda s týmto smartfónom skutočnú slobodu?

Cítite slobodu?

Povedzme si najskôr pozadie vzniku. Všetko začalo v roku 2020 s prezidentskými voľbami. Vtedy prišlo k zablokovaniu bývalého prezidenta Donalda J. Trumpa na sociálnych sieťach a zároveň bola odstránená z obchodu Google Play aplikácia Parlel, ktorá sa stala obľúbenou u pravicovo orientovaných amerických občanov, vďaka slabej kontrole obsahu. Na základe toho Trumpovi voliči "nabrali" presvedčenie, že veľké spoločnosti sú voči nim zaujaté a to sa rozhodol využiť Finman.

Bohužiaľ, predajca smartfónu je skúpy na technické detaily smartfónu, ktorý sa dizajnovo podobá na zariadenie Umidigi A9 Pro. Freedom Phone v tomto prípade používa upravený LineageOS s názvom FreedomOS s predinštalovanou aplikáciou Trust (Dôvera), ktorá sa má postarať o ochranu údajov. Smartfón používa namiesto Obchod Play pre aplikácie, obchod s názvom PatriApp, čo by mal byť len rebrandovaný Aurora Store a ten používa ako hlavný zdroj aplikácii práve Obchod Play. Takže necenzúrovaný obsah tu asi nečakajte.

Zaujímavá je aj cena zariadenia. Finman si za Freedom Phone pýta 499 dolárov (422 euro). Pre porovnanie, Umidigi A9 Pro vás bude stáť len 179,99 dolárov (152 euro).

Zdroj: XDA-Developers,

Pridať nový komentár
TOPlist