EN

Firmy napadnuté ransomvérom už platili výkupné aj milión eur

Firmy v Európe už v niektorých prípadoch zaplatili za odkódovanie dát aj viac ako jeden milión eur. Útoky ransomvérom zostávajú najväčšou kybernetickou hrozbou v Európe, a to napriek tomu, že ich počet medziročne klesal.

V aktuálnej výročnej správe to konštatuje európsky úrad Europol, ktorý pomáha národným orgánom činným v trestnom konaní v boji proti závažnej medzinárodnej kriminalite a terorizmu. V nej uvádza, že hoci hackeri podnikajú celkovo menej útokov ransomvérom, ktorým zablokujú dáta infikovaného systému s úmyslom pýtať za opätovné sprístupnenie výkupné, oproti minulosti ich cielia presnejšie. Namiesto občanov, pri ktorých nie je šanca na úspešné vydieranie vysoká, útočia viac na súkromné a verejné organizácie, pre ktoré majú dáta zvyčajne vyššiu hodnotu. Podľa Europolu už niektoré firmy v Európe zaplatili za odkódovanie dát aj viac ako milión eur.

Europol konštatuje, že pri prenikaní do počítačových systémov a sietí využívajú útočníci najčastejšie techniky sociálneho inžinierstva, pri ktorom sa útočníci usilujú o psychologickú manipuláciu ľudí s cieľom preniknúť do systému či kompromitovať dáta. Najpoužívanejší z týchto techník je phishing, ktorým sa hackeri dlhodobo snažia získavať prístupové práva a iné citlivé dáta. V súčasnosti sa však táto technika stala hlavným spôsobom pre šírenie malvéru, vrátane ransomvéru.

Najviac phishingových útokov cieli na cloudové služby, ktoré archivujú množstvo cenných dát a stávajú sa pre útočníkov terčom. Sociálne inžinierstvo považujú za najväčšie riziko pre najbližšie roky takmer dve pätiny (37 %) respondentov. Europol upozorňuje, že okrem phishingu používajú hackeri na zosnovanie kybernetických útokov čoraz častejšie protokoly pre vzdialený prístup k pracovnej ploche. Ide o softvérovú zraniteľnosť operačných systémov, ktorá útočníkom umožňuje pripojiť sa k vzdialenému počítaču a zbierať z neho dáta alebo naň posielať cielené príkazy, a to bez infikovania malvérom. Týmto spôsobom vedia napríklad odstaviť dôležité služby, alebo zašifrovať dáta, aby mohli následne organizáciu vydierať.

Komentáre (1)
Te

Kto normalny zaplati vylupne? Mozno iba falosny krestan tzv pornocervik hlina :D
Ale inak realne ak mate zalohovane data tak obmova z cloudu po reinstall a vybavene

Pridať nový komentár
TOPlist