EN

Facebook povoľuje nenávistné prejavy na ruských vojakov

Facebook a Instagram budú na nejaký čas slepé voči cieleným nenávistným prejavom na adresu ruských vojakov.

Americká spoločnosť Meta, pod ktorú patria sociálne siete Facebook a Instagram, dočasne povoľuje nenávistné prejavy na adresu ruských vojakov. Používatelia sociálnych sietí sa môžu týmto ľuďom vyhrážať smrťou, ublížením na zdraví a podobne, no v zozname sú aj ruskí politici. Tieto komentáre a statusy sú pritom akceptované len pod podmienkou, že nebudú smerované voči civilným obyvateľom danej krajiny. Zároveň sa v príspevkoch nesmie spomínať miesto a čas, prípadne spôsob uskutočnenia vyhrážky. Do tejto výnimky patrí aj Bielorusko a prezident tejto krajiny - Alexander Lukašenko.

Toto povolenie sa má vzťahovať na tieto krajiny - Slovensko, Ukrajina, Poľsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Estónsko a Rumunsko. Teda krajiny, ktoré majú blízko k vojnovému konfliktu. Podobná "slepota" voči nenávistným prejavom bola už spoločnosťou Meta zavedená, v prípade iránskeho vodcu Khamaneia. Vtedy bolo povolené heslo "smrť Khamanei". To, či považujete rozhodnutie sociálnych sietí Facebook a Instagram za správne alebo nesprávne necháme na vašom uvážení. Zároveň sa tu otvára otázka na zamyslenie - nebudeme potom horší, ako tí, voči ktorým smerujeme svoju nenávisť?

Ruská federácia už začala blokovať tieto sociálne siete na svojom území a na zozname blokovaných sa objavila aj sieť Twitter. Poskytovatelia IPTV a satelitnej TV, spolu so sociálnymi sieťami sa rozhodli blokovať ruské mediálne spoločnosti. Blokovanie je zamerané hlavne na ruské štátne médiá - Sputnik a RT. Spoločnosť Meta zároveň spravila výnimku, kedy dočasne povoľuje chváliť ultrapravicové hnutie Azov v úzkom kontexte, ako súčasť ukrajinskej národnej gardy.

Zdroj: TheVerge, pic from TheStar, TheReuters

Pridať nový komentár
TOPlist