Facebook omylom označil černochov za primátov

Sociálnej sieti sa stala kuriózna chyba, kedy sa odporúčací softvér postaral o nemilú vec.

V súčasnosti najpopulárnejšej sociálnej sieti - Facebook sa podarila nemilá vec, kedy v rámci vyhľadávania slovného spojenia "Black man" teda černoch, vám nenašlo osoby s tmavou pleťou, ale primáty. Facebook sa za vzniknuté problémy ospravedlnil a okamžite vypol funkciu odporúčaných tém, pričom podľa slov sociálnej siete, ide o neprijateľnú chybu. Závada sa prejavovala v posledných dňoch britským občanom, ktorí sledovali bulvárne videá s ľuďmi tmavej pleti, kedy sa im objavovala otázka s tým, či chcú ďalej sledovať videá s primátmi.

Týmto problémom sa začali aktuálne zaoberať aj ochrancovia občianskych práv, podľa ktorých má daný softvér očividný problém s presnosťou, pokiaľ ide o ľudí, ktorí nemajú pleť "bielej" pokožky. Otázku sa podarilo odfotiť na smartfóne aj bývalej zamestnankyni Darci Grovesovej, podľa ktorej riešenie rasových otázok nie je na zozname vedúcich pracovníkov modrej sociálnej siete. Zároveň podľa jej slov, toto nie je prvý prešľap tejto spoločnosti.

Podobný incident sa stal aj v roku 2015 najpoužívanejšiemu vyhľadávaču - Google. Jej služba Fotky označila fotografie černochov za gorily. Gigant sa vyjadril so slovami ľútosti s tým, že budú pracovať na rýchlom odstránení problému. Neskôr sa podarilo pracovníkom webovej stránky Wired zistiť, že Google jednoducho len cenzúroval slovo "gorila" a zároveň k cenzúre pridal aj slová - šimpanz a opica .

Zdroj: Techxplore, Twitter, NewYorkTimes,

Pridať nový komentár
TOPlist