EN

Facebook má VÝPADOK, zasiahol aj služby Instagram, WhatsApp, Messenger a Oculus VR

Služby Facebook, Instagram, WhatsApp, Facebook Messenger a Oculus VR práve teraz zasiahli výpadky. Mnoho používateľov na celom svete má problémy s pripojením sa k službám spoločnosti Facebook.

Problémy boli zaznamenané pri každej z týchto aplikácií a pri službách pre počítače pre každú z platforiem Facebooku už od približne 17:30 nášho času. Výpadky sú globálne, na čo poukazujú aj mapy na webe DownDetector.

V súčasnosti neexistuje spôsob, ako sa problémom vyhnúť, takže je nutné počkať, kým ich spoločnosť Facebook nevyrieši, aby bolo znovu možné sa pripojiť k službám sociálnych sietí ako Facebook, Instagram, WhatsApp alebo Facebook Messenger. Niektorí používatelia tiež nahlásili problémy s hernými službami virtuálnej reality Oculus.

Andy Stone, riaditeľ spoločnosti Facebook pre komunikáciu, zdieľal aktualizáciu, ktorá hovorí, že spoločnosť si je týchto problémov vedomá a v súčasnosti pracuje na oprave.

Prvým z oficiálnych kanálov spoločnosti Facebook, ktorý o výpadku informoval, bol účet služby WhatsApp. Ten uviedol, že o probléme vedia a snažia sa dostať všetko do normálu.

Krátko na to priznali problémy aj oficiálne účty spoločnosti a služby Facebook na platforme Twitter, kde sa spoločnosť tiež ospravedlnila za vzniknuté nepríjemnosti.

Služba Instagram taktiež problémy potvrdila.

V marci a apríli tohto roku už došlo k veľkému výpadku služieb spoločnosti Facebook. Tentokrát môže ísť o podobný problém, pretože má vplyv na rovnakú sériu aplikácií a služieb. Spomínané posledné výpadky boli spôsobené chybou v DNS systéme jednotlivých služieb.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Cloudflare uviedol na platforme Twitter, že sa zdá, že BGP trasy Facebooku boli stiahnuté z internetu.

Jake Moore, bývalý vedúci digitálnej kriminalistiky v Dorset Police a teraz špecialista na kybernetickú bezpečnosť v globálnej firme ESET zaoberajúcej sa kybernetickou bezpečnosťou, pre portál Independent povedal: „Výpadky narastajú v objeme a často môžu smerovať ku kybernetickému útoku, čo však môže na začiatku, keď diagnostikujeme príčiny, spôsobiť zmätok.“

Brian Krebs z kybernetickej bezpečnostnej spoločnosti Krebs on Security uviedol na platforme Twitter vlastný záver, že DNS záznamy smerujúce prevádzku na weby a služby spoločnosti Facebook boli dnes ráno (večer nášho času) jednoducho stiahnuté z globálnych smerovacích tabuliek.

Výpadok údajne postihuje aj službu Facebook Workplace a interný web spoločnosti.

Výpadok sa zdá byť vážnejší, ako sa očakávalo. Technici spoločnosti Facebook boli údajne vyslaní do amerických dátových centier spoločnosti, aby sa pokúsili problém vyriešiť. To znamená, že tento výpadok, ktorý je asi najvážnejším výpadkom Facebooku od roku 2019, kedy boli služby spoločnosti offline dlhšie ako 24 hodín, sa môže ešte predĺžiť.

Naše testy a dáta z webu DNS Checker naznačujú, že služby spoločnosti Facebook sa začínajú pomaly obnovovať.

Facebook oficiálne potvrdil obnovu svojich systémov. Služby Facebook, Instagram, WhatsApp, Facebook Messenger, Oculus VR, Facebook Workplace aj interné weby spoločnosti by už mali byť plne funkčné.

 


Služby spoločnosti Facebook sú opäť plne funkčné.
Spoločnosť Facebook sa ospravedlňuje za vzniknuté nepríjemnosti.

Článok bol priebežne aktualizovaný. [Posledná aktualizácia: 05.10.2021 00:59]


 

Zdroje: Downdetector, Services Down, The Independent, Twitter, DNS Checker

Zdroj titulného obrázka: vlastný koncept autora

Komentáre (1)
Pjetro de

BOZE ! Daj aby mali vypadok aspon rok. Ludom by prestalo drbat.

Pridať nový komentár
TOPlist