Extrémne silná zima v severnej amerike bola spôsobená globálnym otepľovaním

, Autor: Pavol Bobik

Klimatológ Harvardskej Univerzity Tim Palmer v článku zverejnenom v prestížnom časopise Science dáva uplynulú silnú zimu v severnej amerike do súvisu s globálnym otepľovaním.

Článok Rekordné zimy a globálne zmeny klímy, v originále Record-breaking winters and global climate change bol zverejnený minulý piatok. Podľa výsledkov v ňom západný pacifik pohlcuje a drží teplo, vďaka čomu aktuálne globálne teploty nerastú. Prehriaty oceán však spôsobil zvýšený počet búrok a silných tajfúnov v tejto oblasti. Teplo vylúčené vo forme búrok spôsobilo narušenia v dýzovom prúdení v atmosfére, čo viedlo k studenej zime na severoamerickom kontinente.

Napriek poslednej studenej zime Palmerova teória netvrdí, že sa takéto zimy stanú normou. Naopak, oceán nakoniec naakumulované teplo vylúči, čím spôsobí pravý opak. Nasledujúce zimy budú o to teplejšie.

Ďalšie teórie osvetľujúce príčiny poslednej nezvyčajnej zimy v severnej amerike zahŕňajú topenie arktického ľadu, ktoré rovnako ako  v Palmerovej teórii narúša dýzové prúdenie, alebo jednoduchú variáciu v intenzite ročných období.

 

Zdroj: phys.org, sciencemag.org

Kľúčové slová
globálne otepľovanie
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

hm, takze oteplovacia demagogia dorazila uz aj na tento server. smutne.

Re: Extrémne silná zima v severnej amerike bola spôsobená ...

Áno, po časopise Science dorazila aj na pc.sk :)

Like a boss!:-)

Výborné! Ďakujem! K+ :-)

Poslať nový komentár

TOPlist