Extrémne chladné zimné počasie, môže byť prepojené so slnečným cyklom

, Autor: Tlačové správy z vedy

Obdobia extrémneho chladného zimného počasia a nebezpečného sneženia, podobné tým, ktoré uväznili Spojené kráľovstvo v hlbokom mraze, by mohli byť spojené so slnečným cyklom, ukázal nový priekopnícky výskum.
Nový výskum, ktorý viedol Dr. Indrani Roy z University of Exeter, odhalil, že keď je slnečný cyklus v "slabšej" fáze, v zime je teplejšie v celej Arktíde, a v euroázijskom sektore prináša silné sneženie.

Výskum bol zverejnený v utorok 20. marca 2018 v poprednom časopise Scientific Reports, Nature Publication.

Dr Roy z Exeter's Department of Mathematics povedal: "Napriek všetkým ďalším vplyvom a komplexite situácie je stále možné oddeliť silný vplyv zo slnka. V oblasti Arktídy dochádza k redukcii morského ľadu a počas posledných zimných mesiacov sa pozoruje rast sneženia v euroázijskom sektore. Táto štúdia ukazuje, že tieto trendy súvisia a súčasný slabší slnečný cyklus k nim prispieva."

V novej štúdii sa zistilo, že počas obdobia, keď v zimpočet slnečných škvŕn (SSN) klesne pod priemer, sa otepľovanie v Arktíde pohybuje od dolnej troposféry až po vrchol v hornej stratosfére. Na druhej strane, keď je SSN nad priemerom tak prináša ochladzovanie.

To ukazuje, ako 11-ročný slnečný cyklus - pravidelná zmena v činnosti Slnka vrátane zmien v hladinách slnečného UV žiarenia a zmien v SSN - môže byť spojená s fenoménom Polárneho víru a Arktikých Oscilácii, ktorý postihuje zimu v Arktíde a ovplyvňuje Eurázijsku klímu.

Následne môže ovplyvniť počasie v Európe vrátane Veľkej Británie, Škandinávie a Ázie.

Článok "Slnečná cyklická variabilita môže modulovať zimnú Arktickú klímu" bol zverejnený v magazíne Scientific Reports.

Zdroj: www.exeter.ac.uk

 

 

 

Kľúčové slová
Slnko
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist