Existencia gravitačných vĺn potvrdená

, Autor: Pavol Bobik

Na tlačovej konferencii experimentu LIGO dnes ohlásili prvé úspešné pozorovanie gravitačných vĺn. Ide o mimoriadne dôležitý objav potvrdzujúci 100 ročnú predpoveď teórie relativity.

Chýry z predchádzajúcich týždňov sa potvrdili, experiment LIGO zaznamenal gravitačné vlny. Signál zachytený minulý rok 14. septembra 2015 pochádzal z kolízie dvoch čiernych dier spolu vážiacich približne 62 násobok hmotnosti Slnka. Kolízia nastala približne pred 1.3 miliardami rokov. Energia uvoľnená pri kolízii bola rovná 50 násobku žiarivej energie všetkých hviezd vo vesmíre. Takáto enormná energia bola potrebná na vyvolanie gravitačných vĺn zachytiteľných obrovským interferometrom LIGO.

Zachytený signál svojimi charakteristikami zodpovedá tvaru predpovedanému všeobecnou teóriou relativity pre špirálovú zrážku a splynutie dvoch čiernych dier. Falošný signál rovnakého typu by mohol interferometer zachytiť raz za 203 tisíc rokov. To dáva pozorovaniu zo14. septembra potrebnú dôveryhodnosť. Pozorovanie okrem gravitačných vĺn potvrdzuje aj formovanie a zlučovanie sa binárnych čiernych dier.

Výsledok kolaborácia VIRGO publikovala v dnešnom vydaní prestížneho odborného magazínu Physical Review Letters. Článok s názvom Pozorovanie gravitačných vĺn zo splynutia dvoch čiernych dier mal mimochodom viac než 1000 autorov. 


Vizualizácia kolízie čiernych dier zaregistrovanej interferometrom LIGO. CREDIT: C. Henze/NASA Ames Research Center

 

Priamy prenos (ukončené vysielanie)

Sledujte priamy prenos z tlačových konferencií a prezentácie o hľadaní gravitačných vĺn. Vedecké experimenty LIGO a VIRGO na dnes zvolali paralelné tlačové konferencie vo Washingtone a talianskej Cascine.

Priamy prenos z konferencií začne dnes o 16:30. Tlačová konferencia nesie názov Nové výsledky v hľadaní Gravitačných vĺn (New results on the Search for Gravitational Waves). 

 

Na webcast s priamym prenosom sa dostanete aj zo stránky https://indico.cern.ch/event/496299/ (na spustenie webcastu stlačíte modrý gombík s nápisom "Watch" vpravo dole).

Toto leto uplynie 100 rokov od zverejnenia článku v ktorom Albert Einstein predpovedal existenciu gravitačných vĺn. Experimentálne potvrdenie ich existencie by bolo významným momentom v histórii fyziky.

Zdroj: physics.aps.org/articles/v9/17

 

Kľúčové slová
gravitačné vlny, teória relativity
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Dočkáme sa dnes ohlásenia objavu gravitačných vĺn?

A co jako že co abo ako ??

Re: Existencia gravitačných vĺn potvrdená

Tak, dožil som sa toho :) Skvelá správa

Re: Existencia gravitačných vĺn potvrdená

to je dobra blbost su to obycajne vybracie :D

Re: Existencia gravitačných vĺn potvrdená

Je fascinujuce ako niekto, kto nedokaze napisat kratku vetu bez hrubky, vie posudit spravnost vysledkov ziskanych experimentom na ktorom pracovali stovky spickovych vedcov.

Re: Existencia gravitačných vĺn potvrdená

Musia byt aj taki. A na Slovensku to castokrat vyzera, ze tu sprostost kvitne.

Re: Existencia gravitačných vĺn potvrdená

Maju moj nekonecny obdiv, ze toto dokazu odmerat. Rovnako hotovy som aj z LHC, je to neskutocne.

Re: Existencia gravitačných vĺn potvrdená

50 nasobok ziarivej energie všetkých hviezd vo vesmíre? Nie je to chyba? No asi v prvom rade by tam malo byt slovicko v pozorovateľnom.vesmíre, lebo v celom vesmíre asi nie, ale to je jedno. Zeby ta uvolnena energia bola fakt taká veľká? Nechce sa mi to počítať, ale fasa. Nechce sa mi to veriť, lebo 62 nasobok m slnka, to sú dost malé čierne diery, nevyzoarili by svoju kludovu hmotnosť keby uvolnili takú velku energiu?

Ak pozrieme priamo do PhysRev clanku, tak prva hviezda mala 36, druha 29 hmotnosti Slnka (M_S). Finalna CD potom 62 M_S. Energia gravitacnej vlny je priblizne 3 M_S.

Poslať nový komentár

TOPlist