Európsky filmový festival Nikon spoznal tohtoročných víťazov

, Autor: kupcik
 
Európsky filmový festival Nikon je každoročná súťaž krátkych filmov, do ktorej sa môžu zapojiť nádejní filmári z celej Európy. Tento rok si hlavnú cenu odniesla režisérka Cécile Ragotová z Francúzska.

Na organizácii filmového festivalu spolupracuje spoločnosť Nikon s organizáciou Raindance, pod vedením oskarového režiséra Asifa Kapadia. Do druhého ročníka festivalu sa zapojilo 550 filmárov naprieč celou Európou a ich úlohou bolo vytvoriť krátky film v trvaní maximálne 140 sekúnd. Zvolenou témou boli „Každodenné momenty“, kde mali filmári premeniť každodenné udalosti na kreatívny príbeh.
 
O víťazoch rozhodovala porota, ktorá bola zložená z oskarového režiséra Asifa Kapadia, fotografa a filmára Pietera ten Hoopena, ktorý je nominovaný na cenu Emmy, zakladateľa nezávislého filmového festivalu Raindance Elliota Groovea a zástupcu spoločnosti Nikon Europe Dirka Jaspera. Porota určovala víťaznú snímku počas finálneho posudzovania v Britskom filmovom inštitúte v Londýne.
 
Všetkých členov poroty najviac oslovil, a hlavnú cenu získal, silný príbeh filmu s názvom Not A Pizza Order (Toto nie je objednávka pizze) od francúzskej režisérky Cécile Ragotovej. Film sa zameriava na problematiku domáceho násilia a porota na ňom vyzdvihla najmä premenu obyčajného telefonátu na pôsobivý príbeh. Režisérke sa taktiež podarilo doplniť obsahovú stránku o vynikajúce technické prevedenie.
 
Mimo hlavnej ceny sa súťažilo ešte v ďalších troch kategóriách. Cenu za najlepší príbeh získala snímka Bad Luck (Smola), ktorej autorom bol Martin Taube (Švédsko), cenu za vynikajúcu technickú kvalitu si odniesol Pierre le Gall (Francúzsko) za film Evasion (Únik) a kategóriu najlepší študentský film ovládol Tormi Torop (Estónsko), ktorý sa prezentoval snímkou Diamondjaw (Ústa plné diamantov). Na základe individuálnych hlasovaní a zdieľaní na webe filmového festivalu Nikon, bola udelená aj cena divákov. Tú si odniesol Ad van Brunschot za film At Night They Work (Nočná práca).
 
Víťazka hlavnej ceny získala filmovú sadu Nikon D810 a plne hradenú týždennú zoznamovaciu cestu na filmový festival v Cannes, ktorý sa bude konať v máji 2016. Víťazí kategórií najlepší príbeh a vynikajúca technická kvalita získali fotoaparát Nikon D750 a peňažnú odmenu vo výške 3000€. Výherca kategórie najlepší študentský film dostal oproti predošlým kategóriám o 1000€ menej.
 
Zdroj: TS Nikon
 
Kľúčové slová
film, Nikon, ocenenia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist