Európska únia chce zakázať pochrómované prvky

Zákaz by mal nadobudnúť platnosť už onedlho.

Európska únia má v pláne zakázať používanie chrómových prvkov na automobiloch a ďalších produktoch. Dôvodom na zákaz má byť používanie vysoko toxických chemických látok počas spracovávania chrómu. Presnejšie, čo euro-úradníkom vadí je používanie chemickej látky zvanej ako šesťmocný chromóm. Táto látka sa používa počas procesu chrómovania rôznych prvkov, no ide o veľmi dobre známy karcinogén. Pri styku s touto chemikáliou vám hrozí až 500-násobné riziko vzniku rakoviny oproti tomu, než by ste dýchali exhaláty z naftového motora.

Treba taktiež pripomenúť, že zatiaľ neexistuje spôsob, ako vyrábať chrómové prvky bez šesťmocného chromómu. Zákaz používania chrómových prvkov by mal vstúpiť do platnosti už počas budúceho roku 2024. Dá sa predpokladať, že toto obmedzenie zo strany Európskej únie bude mať veľmi neblahý vplyv na automobilový priemysel, kde je používanie chrómových prvkov obzvlášť veľmi obľúbené. Automobilové spoločnosti nemajú teda veľa času a budú musieť hľadať nové náhrady, za tento obľúbený dizajnový prvok. Otázkou je ako sa nové materiály odrazia na cene automobilov.

Zdroj: Gizchina,

Komentáre (15)
E.O.

Európska únia nič nerobí len zakazuje a prikazuje somariny Prečo nezabezpečí peniaze na kanalizácie obciam kde nie sú

hranata kurva

Ved zabepecuju, ale co z toho ked tu mame hranatu bradavicu fica ktory tu 12 rokov rozkradal europske fondy.

Peter11

Preto lebo máte neschopneho starostu. Už EU ponúka obciam poskytnuté nenávratne prostriedky na zriadenie kanalizácie. Len starosta nejavy záujem z dôvodu väčšej pracovnej náplní a prečo by mal viac pracovať keď nemusí? Určite toto starostovia sú v stranách SNS skrivajuc sa za Slovenske hodnoty. Co ste si zvolili to mate.

jaro

lebo eu je proekologicka, kupte si latrinu :-)

Gejza Vrtonôžka

Ako čítam tak durouradnikom zasa straší vo veži. Je to ťažká diagnóza a lieči sa fakt tažko.

Katarina32

Je to pre ľudí aby sme žili zdravšie a lepšie. Verím že výrobou na iný materiál zachranime prírodu plus bude dosadeny lacnejsi materiál s výsledkom lacnejšieho auta.

Milan Š.

Zdravím. Neviem odkiaľ ste toto odpísali ale aspoň si dajte trochu námahy a overte si skutočnosť. Pri pochrómovaní sa používa 6-mocný (hexavalent chromium) ale je možné použiť aj proces s 3-mocným, ktorý je však oveľa drahší. To sa používa len pri procese pochrómovania ale vo finále je potom výrobok 0 (nula) mocný. EU ide zakázať použitie procesu so 6-mocným, ale zvyšok sveta ho bude pri výrobe aj naďalej používať. Vo finále budú firmy v EU menej konkurencieschopné lebo musia použiť drahší proces s 3-mocným čo sa premietne do cien, alebo to v EU vobec nebú vyrábať a hotové pochrómované výrobky budeme dovážať z krajín mimo EU lebo dovoz so škodlivým procesom vyrobené výrobky nezakázali dovážať (ťažko sa dá zistiť aký proces bol použitý).

Tom

čiže je to "ekologickejšie", pretože pri preprave vzniknú ďalšie zbytočné emisie CO2

yaris1

už sa cítim ako v rusku...aj tam všetko zakazujú....ale mne to nevadí, ja som zažil komunistický režim, ktorý stále niečo prikazoval a zakazoval...no a tento súčasný, europsky režim je tomu komunistickému velmi blízky...

yaris1

...pravda je niekedy nepríjemná, však pán cenzor...ale stále je to pravda

Selo

Chróm na autách je už prežitok. Moderný design s ním už nepočíta.

peter.vanek5@z…

uš vidim ako anglani z RR tie chladiče robia z PVC. oni vedia prečo ušli z EU

Kucer Marián

Európska únia nám zakáže dýchať a bude problém s ovzduším vyriešený. EU vie len zakazovať.

Tom

tých bláznov treba stopnúť. Lebo takýmto spôsobom zachvíľu zakážu aj vodu, pretože obsahuje vodík a niekto by si mohol z nej podomácky vyrobiť vodíkovú bombu.

Hoffman

Brusel dezolátom zase straší vo veži 😂

Pridať nový komentár
TOPlist