EÚ dnes zabila internet

Európska únia dnes oficiálne prijala kontroverznú smernicu, známu ako „Články 11 a 13 (17)“. Zabijú internet ako ho poznáme dnes?

Smernica sa pripravovala 3 roky a mala mnoho odporcov, kde nechýbal ani Google či lokálny seznam.cz. Odporcovia novú direktívu označujú ako „daň z odkazu“. Článok 11 vyžaduje aby weby platili za citovaný obsah, sprievodné fotky či krátke úryvky = problémom budú preberané texty, za ktoré nikto nezaplatil pôvodnému autorovi. Zarobiť by mali vydavateľské domy a platiť zase firmy ako Google.

Článok 17 sa zase dotýka Youtube, Google, Twitchu a Facebooku, teda webov, ktoré re-distribuujú obsah vo forme videí, textu alebo obrázkov. Tieto weby sú tiež zodpovedné za obsah, ktorý nahrali ich používatelia. Zodpovedná je totiž samotná platforma. Dôvodom prijatia tejto smernice je tiež to, že tieto weby žijú z reklám a EÚ vďaka daňovým rajom z nich nemá takmer nič. Vyňaté zo smernice sú na druhej strane aspoň gif obrázky či méma. Kompletný výklad prijatej smernice ešte nie je úplne známy.

O prijatí smernice rozhodli poslanci v pomere 348:247. Vstúpiť do platnosti by mala v roku 2021, ak ju odobrí Rada EÚ. Wikipédia nedávno kontroverzne vypla web, aby ukázala ako môže vyzerať nová podoba zákona v praxi.

Komentáre (4)
Štefan

Nezabila internet, len chce mať poriadok. Reklamy ovládajú všetko. Potom sa zverejňujú rôzne nezmysli . Obmedzovače rýchlosti tiež super, Sťaží to prácu kriminálnym živlom, a drzým vodičom, len dúfam že sanitky a polícia budú mať výnimku. Okrem notebookov a mobilov by sa mali zakázať tzv. kazítka vo všetkej elektronike.

TITAN

Internet je potrebné uplne zrušiť. Ja to najväčší podvod v historii ľudstva na ľudoch.

Adak

Nenažranosť bruselských hlavotupcov nemá obdoby

Okolosediaci

Konečne jedna dobrá vec - spoplatniť nenažrané firmy, ktoré zarábajú na vlastníctve iných!

Malý problém vidím v tom, že naďalej nebudú postihovaní tí, ktorí ten obsah na predmetné stránky vešajú - predovšetkým oni musia platiť majiteľom autorských práv, nie internetové web-y. T.j. keď niekto použije časť hudby, filmu, nejaký tovar atď. niekoho iného, tak za toto musí majiteľovi práv zaplatiť.
Výnimku by mal iba taký obsah, na ktorý majiteľ práv zavesí visačku FOR FREE USE.

Pridať nový komentár
TOPlist