EÚ chce podporiť výrobu mikročipov na území Európy

Niekoľko krajín EÚ spája sily s cieľom posilniť priemysel v oblasti polovodičov.

Nakoľko prebieha obchodná vojna medzi Spojenými štátmi americkými a Čínou, tak sa Európska Únia rozhodla chytiť  príležitosti a investuje nemalé finančné prostriedky do rozvoja a vývoja polovodičov na území Európy. Do tohto projektu sa zapojila viac ako polovica členov únie, ktorých cielom je vývoj polovodičov pre širokú škálu aplikácií. Čo zahŕňa spotrebnú elektroniku, ale aj autonómne vozidlá.

Minulý týždeň (7. - 13. 12. 2020) podpísalo 17 členských krajín vrátane Nemecka, Francúzska, Španielska, Talianska a Rumunska spoločné vyhlásenie na podporu výskumu a vývoja v celom technologickom reťazc. To zahŕňa výrobu a vývoj polovičov, ako aj samotnú montáž elektroniky a vstavaných systémov. V samotnom pláne, je aj digitalizácia verejnej infraštruktúry, ale aj zdravotnej starostlivosti. Únia by rada aj týmto projektom urýchlila zavedenie sieťových služieb, ako aj podporila rozvoj 5G sietí.

Európska únia na tento účel vyčlenila takmer 144 miliárd eu, z toho čať peňazi pôjde na rozvoj výroby čipov o veľosti 2nm. Realizácia tohto projektu má byť hotová do niekoľkých rokov. Medzi tým je v pláne rozvoj procesorov RISC-V s kódovým označením „Rhea“, ktoré sú už vyvýjané v rámci Európskej iniciatívy. ďalším projektom je cloudový projekt Gaia-X, ktorý získal podporu niekoľkých firiem, vrátane Deutsche Bank, Siemens, Bosch, Telekom a SAP.

Zdroj: Techspot,

Komentáre (2)
Solar System

...a už to začína,čipovanie ľudí je na spadnutie.Akoukoľvek cestou(formou liekov,vakcín.jedlom...)možnosti sú neobmedzené pri takejto veľkosti. :((

Petooo

ako vtip dobre, ak si to tak nemyslel, tak prestan fetovat a mozno zistits ze 2nm nie je celkova velkost cipu, v clanku je to nestastne napisane

Pridať nový komentár
TOPlist