E.T. v hviezdnom systéme KIC 8462852 asi nebude, tvrdí SETI

, Autor: Ján Kisty

Bola to senzácia, Kepler možno objavil mimozemskú civilizáciu. Inštitút SETI, ale tvrdí iné.

Prvotné nadšenie postupne opadáva. Hviezdny systém vzdialený od Zeme 1500 svetelných rokov zrejme ďalekého „ET-ho“ neskrýva. Inštitút SETI namieril na danú oblasť svoje teleskopy medzi 15 až 30. októbrom. Nenašiel ale nič zaujímavé. Vo štvrtok bol na arxiv.org zverejnený článok, kde je uvedené, že „Pozorovanie nenasvedčuje tomu, a teda neexistuje ani náznak dôkazu, aby signály mohla vysielať nejaká technológia.“

Pozorovania boli vykonané na frekvenciách medzi 1 – 10GHz použitím Allen Telescope Array. Výskum ale nepotvrdzuje prítomnosť signálov mimozemskej inteligencie z oblasti hviezdneho systému KIC 8462852. Astroinžinierskou hypotézou sa tak nedá vysvetliť pozorovanie teleskopu Kepler – teda až 20-% nepravidelný pokles intenzity svetla počas obdobia trvajúceho 80 dní. Príčinu poklesu intenzity svetla vysvetľujeme v pôvodnom článku (odkaz).

Počiatočný výskum jednoducho neumožňuje potvrdiť ani vyvrátiť existenciu umelej mimozemskej štruktúry. Zatiaľ je k dispozícii príliš málo údajov. Výskum bude ďalej pokračovať, no SETI je skeptická a nechápe nádeje laikov a ufológov.

Neprehliadnite:

Interview so Sethom Shostakom o hľadaní mimozemských civilizácií

Aká je najúčinnejšia stratégia kolonizácie vesmíru?

Veľký filter: čo spôsobuje zánik civilizácii vo vesmíre? Diel 1.

Astronóm z inštitútu SETI na záver dodal „História astronómie hovorí, že zakaždým keď sme našli fenomén, ktorý by mohol byť výsledkom nejakých mimozemských bytostí, sme sa zmýlili. Aj keď je celkom pravdepodobné, že posledný objav je činnosť prírody a nie mimozemšťanov, je rozumné podobné veci skontrolovať.“ Človek nikdy nevie (dopl. redakciou).

Objavenie „ET-ho“ nateraz padá. Či príde na rad aj VLA v Novom Mexiku tak známe nie je. 

Zdroj: arstechnica

 

Kľúčové slová
Mimozemský život, Misia Kepler
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

pravdu vedia tí, ktorí o nej musia mlčať...

Tie vzdialenosti medzi solarnymi systemami su take obrovske, ze nema vyznam uvazovat nad medzihviezdnymi letmi. Urcite nie v zmysle, ze cela zem (niekolko miliard ludi) nasadne do obrovskych kozmickych korabov a presunie sa do ineho solarneho systemu.
A pokojne sa moze stat, ze zivot na zemi ako ho pozname teraz skonci skor ako budeme pripraveni nejako zareagovat. Nehovoriac o tom, ze sa o vlastnu planetu starame ako by bola neznicitelna.

Poslať nový komentár

TOPlist