EN

Elon Musk sa plánuje presťahovať do Texasu

Jeden z najbohatších ľudí sveta, Elon Musk, sa možno presťahuje do Texasu. Informoval o tom v piatok portál CNBC s odvolaním sa na jeho priateľov a spolupracovníkov. Možným dôvodom je to, že v Texase neexistuje žiadna daň z príjmu.

Tieto nemenované zdroje uviedli, že zakladateľ komerčnej vesmírnej spoločnosti SpaceX a výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla vyrábajúcej elektrické autá, Elon Musk, sa plánuje presťahovať do „Štátu osamelej hviezdy“, kde už aj tak pracovne trávi množstvo času. Musk však túto informáciu zatiaľ nepotvrdil. V Texase však navyše neexistuje daň z príjmu, čo by mu ušetrilo nemalý balík peňazí.

Spoločnosť SpaceX so sídlom v Hawthorne v Kalifornii bola založená v roku 2001. A od roku 2003 neustále zvyšuje veľkosť a počet pracovníkov na svojom testovacom mieste v McGregore. Každý raketový motor spoločnosti SpaceX je pred vyslaním do kozmu testovaný v McGregore. Práve v McGregore vyletela do vzduchu raketa Grasshopper, ktorou sa testovali navádzacie, navigačné a riadiace systémy pre vertikálne pristátie znovupoužiteľných rakiet.

Spoločnosť SpaceX tiež sa tiež rozmáha v Boca Chica neďaľeko Brownsville. Spoločnosť oznámila plány na vybudovanie štartovacieho zariadenia Boca Chica v roku 2014. Pokrok bol spočiatku pomalý. Došlo k oneskoreniam spôsobeným stavebnými problémami a spoločnosť sa zamerala na iné veci po tom, čo v roku 2015 explodovala raketa na ceste k Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Spoločnosť SpaceX však od minulého roka začala robiť väčšie a väčšie pokroky. Momentálne testuje prototypy svojej kozmickej lode Starship. Kozmická loď Starship spolu s raketou Super Heavy sú určené na prepravu ľudí na Mesiac, Mars a prípadne aj do oveľa vzdialenejších destinácií. Očakáva sa, že spoločnosť čoskoro vyšle svoj prototyp do výšky zhruba 50000 stôp a potom ho jemne vráti na zem, nakoľko už získala povolenie od FAA (Federal Aviation Administration). Predchádzajúce Starship prototypy dosiahli maximálnu vzletovú výšku takmer 500 stôp.

Spoločnosť Tesla so sídlom v Palo Alto v Kalifornii stavia „Gigafactory“ neďaleko Austinu. Vo výrobnom závode elektrických vozidiel s rozlohou viac takmer 200000 metrov štvorcových (čo je dokopy priestor takmer 500000 metrov štvorcových rozložený na niekoľkých poschodiach) sa budú montovať elektrické pickupy Cybertruck, SUV vozidlá Model Y a ťahače.

Musk na Twitteri už skôr pohrozil presunom sídla spoločnosti Tesla a ďalších budúce programy z Kalifornie do Nevady alebo Texasu.

 

Zdroje: CNBC, Tesla, SpaceX, San Antonio Express-News

Komentáre (2)
Karolkm

Do Nevady v Texase si to po sebe aj citate? Nevedel som ze som v Texase :D

Radoslav Kubica

Aj keď mesto Nevada v štáte Texas existuje (v okrese Collin), máte pravdu. Správne malo byť "do Nevady alebo Texasu", keďže Elon Musk myslel štáty a nie mesto. V článku je to už opravené. Ďakujem za upozornenie.

Pridať nový komentár
TOPlist