Einstein sa mýlil? Vedci z CERN-u objavili častice pohybujúce sa rýchlejšie ako svetlo

Výskumníci stopli rekordný čas letiacim neutrínam - mali rýchlosť vyššiu ako svetlo. Základný pilier modernej fyziky podkopaný?

Vedci pracujúci pri veľkom hadrónovom urýchľovači vo Švajčiarsku veľmi opatrne oznámili svoj nový objav - zaznamenali častice pohybujúce sa rýchlejšie ako svetlo. To je však podľa doteraz uznávaných a vždy fungujúcich princípov fyziky nemožné, ako hovorí slávna špeciálna teória relativity od Alberta Einsteina.

Pri pokuse boli vystrelené subatomárne častice zvané neutrína z urýchľovača pri Ženeve do 730 kilometrov vzdialeného laboratória v Taliansku. Po zmeraní času letu neutrín však nastalo veľké prekvapenie - častice dorazili o 60 nanosekúnd skôr, ako by to trvalo svetlu, od ktorého už nič rýchlejšie existovať nemá. Vedci samozrejme rátali s chybou, no po prepočtoch určili odchýlku iba na 10 nanosekúnd, čo stále znamená vyššiu rýchlosť ako 299 792 km/s.

Kontrolami a overovaniami strávili výskumníci ďalšie mesiace, aby teraz túto správu predostreli odbornej verejnosti a taktiež požiadali o zopakovanie testov svojich kolegov v USA a Japonsku. Keďže po nedávnom zemetrasení je japonské zariadenie T2K odstavené, opakovanie pokusu ostáva na Fermiho urýchľovač v Chicagu.

Už aj v tomto laboratóriu zaznamenali v roku 2007 častice rýchlejšie ako svetlo, no výsledky boli zaťažené veľkou chybou, preto sa im nevenovala pozornosť.

V podstate všetci vedci sú prekvapení. Stephen Parke z Fermilab hovorí "Je to šok. Určite nám to spôsobí problémy, o tom niet pochýb, v prípade že je to pravda." John Ellis, teoretický fyzik z CERN-u povedal, že einsteinova špeciálna teória relativity - energia rovná sa hmotnosť krát rýchlosť svetla na druhú (E = mc2) je základom "v podstate všetkého v modernej fyzike". "Fungovalo to perfektne, až doteraz."

Pred nami sú mnohé ďalšie pokusy, ktorými by sa senzačný objav potvrdil alebo vyvrátil. Ak sa skutočne zistí rýchlosť vyššia ako rýchlosť svetla, vedci sa zhodujú, že by bolo nutné odznova premyslieť všetky známe zákony prírody.

 

Ilustrácia prečo to nie je možné

Podľa špeciálnej teórie relativity pre hmotné častice platí, že

E = mc2

kde m je relativistická hmotnosť. Tá sa správa tak, že ak sa rýchlosť hmotného objektu blíži k rýchlosti svetla tak rastie nad všetky medze. To znamená, že ak by čosi hmotné malo dosiahnuť rýchlosť svetla, museli by ste mu dodať nekonečnú energiu. Preto nič nemôže letieť rovnako rýchlo ako svetlo. Ak by ste chceli letieť rýchlejšie, situácia by bola ešte horšia. V rovnici by hmotnosť začala vystupovať ako imaginárna veličina. Čo znamená imaginárne číslo v prípade hmotnosti nevieme, presnejšie nedáva to žiaden fyzikálny zmysel. Hmotnosť je v takom prípade odmocninou záporného čísla. Každopádne v prípade neutrín to tak nie je. Neutrína majú veľmi malú, no predsa len bežnú hmotnosť, takú ako všetci poznáme. Nejde tu teda len o to, že čosi letí rýchlosťou  prevyšujúcu rýchlosť svetla, čudnejšie je to tým, že tak letí hmotné, čo aj veľmi malé a ľahké, no predsa len hmotné neutríno.

 

Zdroj: Physorg

Komentáre (21)
bledos
Ejha, kdepak len udelali soudruzy z NDR chybu..:)
Lukeo
mozno zle odmerali rychlost svetla :D
16cmfan
Dnes má byť nejaká oficiálna konferencia v CERNe o tomto, počkáme si na oficiálne vyhlásenie. Som nedočkavý :) Niekto si povie, že čo, ak Neutríno je rýchlejšie ako svetlo, ale kto sa o fyziku zaujíma vie, že to je niečo podobné, akoby sme zistili, že žijeme v Matrixe :) Nič lepšie som nevymyslel. :D
bledos
Nic horsie si ani vymysliet nemohol, lebo v urcitom druhu Matrixu naozaj "zijeme" ;)
cici22
A náš profesor fyziky ma po vtákach :D
Broslowski
dozvediet sa toto na prednasky fyz 2 nie je nic moc. Chce sa mi ist prec, pretoze ak toto je pravda, vsetko co nam tlacia do hlav neplati :-D
predatormx5
akurat mam v pondelok prednasku z modernej fyziky, uz viem ako zakecat prednasajuceho :)
Frosty
ja som to vzdy vravel ze svetlo sa da predbehnut
jazo
Co ked sa Einstein az tak nemylil, ale jeho praca je zle interpretovana. Einstein povedal, ze nemozeme nasimi zmyslami pozorovat nic co ide rychlejsie ako je rychlost svetla, lebo "tool", ktory pouzivame na pozorovanie je vlastne svetlo (alebo: you can't be observed go to faster than the speed of light because the tool you are using to observe is the light"). Toto nepopiera, ze nic nemoze ist rychlejsie ako svetlo.
passco
Na toto som čakal .. lebo kazdy ma ide presviedcat ze zakony su nemenne a jednoducho je to biblia ..Nedajboze ked niekto hodi myslienku ktora je v rozpore s touto teoriou :) Budem len rad ak sa to potvrdi a nezistia ze senzory su z číny :D
Frosty
presne moja rec.. ale mas to jednou.. americke suciastky ruske suciastky.. vsetky vyrobil tajvan :D
Frosty
presne moja rec.. ale mas to jednou.. americke suciastky ruske suciastky.. vsetky vyrobil tajvan :D
jazo
Ale teoria nie je zakon. Einsteinova teoria je "teoria".
xvalky
Chuck Norris je aj tak rychlejsi ako neutrina...
snap
chuck norris predbehol tu neutrinu v tunely 2x to preto tie odchylky...
Neutrin
(E = mc2)
Neutrin
(E = mc2)
passco
Co je E? Co je mc2? :P
Ondro1
E je iniciálka Einstein a mc je Mic Commander a tá dvojka, že má ten titul nadruhú :P
elementar
- Tu neutríno! - Klop, klop, kto je tam?
Reset2054
To by ale znamenalo že cesta časom je možná aj dozadu. NEUVERITELNE
Pridať nový komentár
TOPlist