Dvojčipová GeForce Titan-Z sa omešká zrejme kvôli nízkemu výkonu

, Autor: Gudas

V marci formálne predstavená najvýkonnejšia karta nVidie sa mala už objaviť v predaji, no dátum sa opäť presúva na neurčito. Dôvodom je zrejme nižší výkon ako má konkurenčná a lacnejšia Radeon R9 295X2.

Už v marci predstavila nVidia svoju novú „dvojčipovku“ postavenú z dvojice GK110 jadier s celkovým počtom dych berúcich 5760 jadier a 12GiB GDDR5 pamäte. Pôvodne sa uvažovalo o uvedení na trh v apríli, posledný známy dátum bol 8. Máj. Ani teraz sa však karta nedostala do obehu a dočkávame sa len ďalšieho odloženia.

Internetom sa šírili rôzne úvahy, prečo tak nVidia znova spravila, no podľa informácií pochádzajúcich z čínskeho tlačeného magazínu E-Zone (zverejnené na fóre LinusTechTips) za tým bude zrejme neuspokojivý výkon. Magazín zrejme počítal s uvoľnením karty 8. Mája a keď nVidia termín opäť posunula, čísla výkonu sa už bohužiaľ dostali von.

Základným problémom výkonu tohto 3000-dolárového monštra má byť fakt, že Titan Z ponúka len porovnateľný výkon ako konkurenčná AMD Radeon R9 292X2. Tá sa pritom predáva za približne polovicu. Titan Z zaostáva v testoch 3DMark Fire Strike, Battlefield4 a Sleeping Dogs, dosahuje ale o niečo vyššie skóre v Batman: Arkham Origins, Stone Giant a Tomb Raider. Karta od nVidie má ale navrch v nižšej spotrebe, no kvôli chladeniu spoliehajúcemu sa iba na tradičný ventilátor dosahuje vyšších teplôt. Za zmienku stojí aj fakt, že vo všetkých testoch je výkonnejšia kombinácia dvojice GTX 780 Ti v SLI zapojení, ktoré opäť stojí podstatne menej.

Čo za týmito neuspokojivými výsledkami stojí je zatiaľ len predmetom špekulácií, nVidia si zrejme opäť nechá trocha času na doladenie výkonu. Vydanie karty ale každopádne nie je zrušené, stále sa počíta s uvedením v druhom kvartáli tohto roka.

 

Zdroj: Techreport

Kľúčové slová
GeForce, grafické karty, nVidia, R9 295X2, Titan Z
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Co to ??? ... zda sa ze k nam opat raz dorazilo obdobie "monzunov" ... aka "obdobie papierovych drakov" ... nV sice kartu "vyda" ale jej realne dostupnost pre "uzivatelov" bude asi nulova (0).

Nuz kedze uz pri "vydani" maju problemy (a termin posunuli uz asi 3ti krat) nevidim to 2x ruzovo.

A o tej cenovke sa ani nebudem vyjadrovat ("Titan Z ponúka len porovnateľný výkon ako konkurenčná AMD Radeon R9 292X2. Tá sa pritom predáva za približne polovicu" ... "Za zmienku stojí aj fakt, že vo všetkých testoch je výkonnejšia kombinácia dvojice GTX 780 Ti v SLI zapojení, ktoré opäť stojí podstatne menej").

PS: ta informacia je riadne stara ... koluje internetom uz asi tak tyzden.

PS2: ta karta je vhodna asi iba v kombinacii 4way SLI (kde sa ine nehodia ... napr. aj koli rozmerom).

Titan je v prvom rade karta pre GPGPU. Pomer DoublePrecision/SinglePrecision je tusim 1:2 (ci 1:3) co je na hranici mozneho. Moze mat sice o 10-15% mensi vykon v SinglePrecision ako GF 780 Ti aj ako AMD R9 290X, lenze to su karty na hranie s pomerom DoublePrecision/SinglePrecision niekde na urovni 1:8 ci 1:12 ci 1:16, hlavne GF 780Ti je karta iba na hranie, na nic ine.

Titan je v GPGPU niekolkonasobne rychlejsi od 780 Ti (kvoli mnohonasobne lepsiemu pomeru DoublePrecision/SinglePrecision), o com svedci napr. dolovanie *coinov a zospodu sa Titan dotahuje na R9 290. Darmo je 780 Ti o 10-15% lespia v SinglePrecision, teda v hrach. Pritom 780 Ti aj Titan maju zhodne presne 2880 CUDA jadier.

Poslať nový komentár

TOPlist