Drak konečne poletí do vesmíru

Už dlho sme na pc.sk nemali online reportáž zo štartu zaujímavej kozmickej misie. Preto sa 19. mája v sobotu ráno nachystajte, bude sa písať história dobýjania kozmu. To by nám nemalo ujsť.

Po mnohých, a to naozaj mnohých odkladoch sa zdá, že kozmická loď Dragon 19. mája 2012 naozaj odštartuje z Kennedyho vesmírneho strediska (KSC) na Floride na svoj prvý let k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Pôjde o historicky prvý let privátnej kozmickej lode k ISS. Amerika ním navyše opätovne získa nezávislosť v zásobovaní ISS o ktorú prišla penzionovaním raketoplánov minulý rok. Čo sa týka nezávislosti v doprave astronautov na ISS alebo na nízku orbitu všeobecne, ktorý akuálne zabezpečujú len ruské Sojuzy, je jedným horúcich želiezok americkej účasti na ISS tiež Dragon. Ten plánuje SpaceX dovyvinúť aj do pilotovanej verzie, ktorá by mala na nízku orbitu dopraviť až sedemčlennú posádku.

Dragon tak na vrchole nosnej rakety Falcon 9 odštartuje na svoj inauguračný let k ISS vo veľmi skoré floridské sobotnajšie ráno. Pre nás to bude príjemné doobedie, 9:55 stredoeurópskeho času. V prípade, že by z akýchkoľvek dôvodov štart nebol v sobotu 19. mája možný, náhradný termín, ďalšie štartovacie okno, ktoré umožní Dragonu doletieť k ISS s čo najmenším množstvom paliva bude 22. mája. Vhodné štartovacie okno pre lety k ISS z KSC sa otvára každý tretí deň.

Štart bol mnohonásobne odložený, posledné razy kvoli kontrolám letového softvéru Dragonu na KSC spolu s NASA. Letový softvér je zodpovedný aj za priblíženie Dragonu k ISS, a teda k 100 miliárd dolárovému a tým najdrahšiemu technickému projektu v histórii ľudstva. Nik samozrejme nechce aby Dragon do ISS narazil a tak je prirodzené očakávať dokladné kontroly každého systému a sofvéru kozmickej lode. Mimochodom Elon Musk, vizionár a zakladateľ SpaceX cez víkend na svojom Twitter účte po potvrdeni termínu nového štartu

"Almost done reviewing Dragon code with @NASA. Looks good so far. Target launch date is May 19, right after Soyuz docks."

uviedol

Dragon code is written in C++ on Linux.

Softvér Dragonu je teda napísaný v C++. Tesne pred Dragonom bude pri ISS pristávať Sojuz s trojčlennou posádkou dvoch ruských a jedného amerického kozmonauta.

Dragonu pri jeho prvom lete k ISS ponesie 520 kilogramový náklad, ktorý zahŕňa 306 kilogramov potravín (pre zaujmavosť, to znamená 117 takzvaných štandardných dávok jedlo a 45 dávok s nízkym obsahom sodíka). Pri svojom lete späť na Zem ponesie 143 kilogramový náklad, zahŕňajúcich najmä obľubené predmety posádok ISS. Ďalšie podrobnosti o lete si povieme pri online reportáži 19. mája, nezabudnite to s nami sledovať.

Komentáre (2)
marian2
a nie je najdrahší projekt ľudstva CERN?
Pavol Bobik
Nie, je to ISS : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_megaprojects
Pridať nový komentár
TOPlist