Doplnené 2x: Telekom zrýchľuje xDSL internet

Telekom potichu zrýchľuje internet cez xDSL. Na novinku nás upozornil jeden z čitateľov.

Telekom po novom zrýchľuje VDSL, nanešťastie len najrýchlejšie pripojenie, tzv. Magio Internet XL. Po novom bude rýchlosť cez technológiu VDSL2 až 80/8Mbps. Agregácia ostáva na úrovni 1:55 a FUP 300GB. FUP tak dokážete pri plnej rýchlosti vyčerpať už za cca 8 hodín. Zmena je uvedená v cenníku na webovej stránke operátora. Zisťujeme, či sa nejedná len o chybu v cenníku. 

Nové maximálne rýchlosti sú nasledovné:

Magio Internet M

aDSL

Do 2/0,5 Mbps

Magio Internet M

VDSL2

Do 4/0,5 Mbps

Magio Internet M

FTTH/FTTB (optické)

Do 6/0,5 Mbps

 

Magio Internet L

aDSL

Do 5/0,5 Mbps

Magio Internet L

VDSL2

Do 20/2 Mbps

Magio Internet L

FTTH/FTTB (optické)

Do 40/4 Mbps

 

Magio Internet XL

aDSL

Do 10/1 Mbps*

Magio Internet XL

VDSL2

Do 80/8 Mbps

Magio Internet XL

FTTH/FTTB (optické)

Do 300/30 Mbps

Optická Active Ethernet

Active Ethernet

Do 100/10 Mbps

* s možnosťou príplatku na 20/1Mbps

Či sa zrýchľovanie dotkne aj iných služieb, resp. nižších balíkov zisťujeme. Koľkých zákazníkov sa dotkne vyššia rýchlosť známe nie je. Okrem toho nie je ani známe, či Telekom plánuje ponúkať nižšiu osekanú rýchlosť, napríklad 50/5 Mbps.

Za novinku ďakujeme čitateľovi.

Vyjadrenie Telekomu:

Starým aj novým zákazníkom s balíkom Magio internet XL automaticky zrýchľujeme pripojenie až na 80 Mbps bez zmeny ceny. Podmienkou je dostupnosť technológií v lokalite. Rýchlosť pripojenia samozrejme závisí od aktuálnych možností siete na danej adrese. 

Operátor okrem toho zatiaľ neplánuje zrušiť po vzore Deutsche Telekom balíky s viacerými rýchlosťami (tzv. aDSL Max) cez technológiu aDSL2+, v skratke pustiť maximálne rýchlosti, ktoré umožňuje linka. Maximálne rýchlosti cez aDSL2+ tak ostávajú. Potvrdili sa ale naše prvotné predpoklady, že so zavedením FUP, Telekom zrýchli internetovú prípojku. 

Orange síce nepotvrdil zrýchlenie svojich prípojok, napriek tomu používatelia hlásia zvýšený profil na 84000/8400Kbps. V systéme ale zatiaľ nie je možné rýchlosť zvýšiť.

Komentáre (9)
roxor
Toto je fakt skvelá informácia, hlavne ak platí že čím väčšia vzdialenosť od DSLAMu, tým menšia prenosová rýchlosť, tá najrýchlejšia funguje možno len niekoľko desiatok metrov. U náš ani to vdsl nie je, len adsl.
Petrus
Ludia by si mali uvedomit, ze vzdialenost, do akej je mozne poskytovat vysoke rychlosti, je dana technologiou pripojenia, tu si neurcil Telekom. Ten za to nemoze, ze rychlosti niekolko desiatok Mb/s nie je mozne dosahovat aj niekolko kilometrov od ustredne. A tiez by mali mysliet na navratnost investicii. Nie je problem vybudovat optiku aj na Gerlachu, ale par chatarov v Tatrach im naklady na vystavbu nevratni ani za 50 rokov. A dovtedy bude siet davno zastarala, bude potrebovat udrzbu, novu vystavbu, nove technologie ... . A podielat sa na vystavbe a prevadzke, platit stovky alebo tisice EUR mesacne nikto nechce, kazdy by chcel pripojenie za 10 EUR a rychlost ako v centre Bratislavy. Nepodporujem Telekom, ale vela ludi caka od neho zazraky a chce pripojenie v malej dedinke rovnake ako v meste a rozculuje sa, ze mu ho tam nechcu/nemozu zriadit. Vlastne siete buduje aj Orange, Swan, UPC, ... a im sa nikto nestazuje, ze mu nezavedu optiku do Hornej dolnej, kazdy caka zazrak od Telekomu.
Prdko
Píšeš ako riaditeľ divízie internetu v Telekom-e.
like
Suhlasim s Prdkom. A Petrus zabudol dodat, ze Telekom je cely na p*cu. Ci sa bavime o je*nutych reklamach alebo neschopnom financnom oddeleni. Telekom by mal skrachovat. Komunisticka firma.
zeby
pises, ako by si tam bol niekedy zamestnany a dokonale to tam poznas
profi
VDSL 50Mega do vzdialenosti 500metrov VDSL 20Mega do 900metrov....nejedna sa o vzdusnu vzdialenost ale o dlzku kablov
roxor
za tie poplatky, ktoré si Telekom za internet účtuje by sme mohli mať optiku aj v Hornej Dolnej - ak ide o ceny za pomalý ADSL.
Klinger
Keby namiesto trapnych reklam radsej investoval do vystavby infrastrukury poslednej mile. Nech maju opticku kostrovu siet, ked nemaju vybudovanu opticku siet FTTH alebo FTTB, t.j. optiku do domu alebo budovy. Stare medenne kable mozu predat do zberu a namiesto trapnych reklam radsej investovat do optickej siete.
rutpaci
keby tak radsej budovali LTE za rozumne ceny ako swan, za 5E 50Mb mobilny net a je vystarane co staci 98% slovenska
Pridať nový komentár
TOPlist