Doom oslavuje 25 rokov

Doom dnes oslavuje 25 rokov.

10. decembra 1993 bol deň, ked svetlo svetla uzrela hra Doom. Aj keď nešlo o prvú "3D strieľačku" (tou bol Wolfeinstein 3D), tak Doom bola prelomová FPS hra, ktorá priniesla na svoju dobu výbornú grafiku a hrateľnosť. Práve grafická stránka hry bola prelomová. V hre sa použili textúry pre podlahu a stropy, paralaxná obloha, viacúrovňová mapa so schodmi, výťahy. Množstvo krvi v hre na tú dobu nemalo obdobu. 

Programátorom Johnovi  Carmacko-vi a Johnovi Romero-vi sa tak podarilo vytvoriť legendu, ktorej meno je známe dodnes. Doom sa tak silne vryl hráčom do pamäti, že FPS hrám sa dlho inač ako "Doomovka" nepovedalo. Doom sa dočkal niekoľko pokračovaní, tou poslednou bol Doom z roku 2016. 

Doom sa stal legendou, ale okrem revolučnej grafiky a hrateľnosti priniesol ešte jednu vec, ktorej názov sa v niektorých hrách objavuje dodnes. Ide o zbraň BFG. Je to najsilnejšia zbraň v hre, ktorá zabíjala nepriateľov po desiatkach. Prekladov skratky "BFG" je niekoľko, ale najznámejšia je "Big Fucking Gun".

Doom sa dostal aj na filmové plátna a to v roku 2005. Film natočil režisér Andzej Bartkowiak a hlavnú úlohu si v ňom zahral herec Dwayne Johnson, známy skôr ako "The Rock".

Zdroj: Wikipedia

Komentáre (2)
Anonymný
Pecka hra.Klasika.
m2fizy
congratulations DOOM !
Pridať nový komentár
TOPlist