Do Ice Bucket Challenge vyzvaný aj slovenský Sygic

 
Hitom internetu je v posledných dňoch takzvaný Ice Bucket Challenge. Ľudia vylievajúci na seba vedrá so studenou vodou zaplavili sociálne siete a táto výzva sa dostala aj k autorom populárnej navigácie.

Ice bucket challenge prijali aj tak známe a významné osobnosti ako Bill Gates, Mark Zuckerberg či slovenský prezident Andrej Kiska. Prečo však oni aj iní ľudia dobrovoľne na seba lejú kýble s ľadovou vodou?
 
 
Pri týchto výzvach ste si možno všimli skratku ALS. Pod touto skratkou sa skrýva zákerná choroba amyotrofická laterálná skleróza známa tiež pod názvom Lou Gehrigova choroba. Pri tejto chorobe degenerujú nervové bunky, ktoré majú na starosti pohyby. To znamená, že pacient trpiaci touto chorobou postupom času stráca kontrolu nad vôľou ovládanými svalmi a ochrnie. Ochrnuté svalstvo atrofuje (živé tkanivo odumiera) a väčšina pacientov zomiera na zlyhanie pľúc. Príčiny vzniku tejto choroby nie sú známe, no spájajú sa s mutáciou určitého génu. V niektorých prípadoch je toto ochorenie dedičné. Ide o smrteľnú chorobu proti ktorej neexistuje účinné liečenie a väčšina pacientov umiera do 5 rokov od diagnostikovania ALS. Existujú však aj veľmi ojedinelé prípady kedy človek s ALS žije dlhé desaťročia. Takýmto žijúcim príkladom je aj Stephen Hawking.
 
Utrpenie a progres choroby sa však dá zmierniť a to včasnou diagnostikou a patričnou zdravotníckou starostlivosťou. Práve protagonisti v Ice Bucket Challenge nemajú na seba liať kýble len tak pre zábavu, no vyzvaní ľudia majú finančne prispieť na strediská zaoberajúce sa liečením ALS. Na splnenie výzvy majú 24 hodín. Oni sami zároveň vyzvú ďalších ľudí a takto sa Ice Bucket Challenge šíri do celého sveta.
 
K dobrej veci prispeli aj bratislavskí zamestnanci spoločnosti Sygic, ktorá je známa tvorbou kvalitnej navigácie. Zároveň nominovali Waze, CoPilot a TomTom aby sa taktiež pridali do Ice Bucket Challenge.
 
 
O tom, že má celá záležitosť okolo oblievania sa vodou aj zmysel svedčí aj nedávna správa ALS asociácie. Podľa nich sa od 29.7. do 17.8. 2014 vyzbieralo až $13,3 milióna, čo je oveľa viac ako v rovnakom období minulý rok keď ľudia prispeli sumou $1,7 milióna.
 
Zdroj: sygic
 
Komentáre (9)
Laila
A po slovensky nevedia? :-D
Luky123456798
Asi toľko k tomuto... https://hateandanger.files.wordpress.com/2014/08/america-als-africa-water-ice-bucket-challenge.jpg
landrower
skus zistit co by stal shipping vody do afriky...
passco
Dalsia trapošina a každý ako opička čo sa búcha po hlave to opakuje.. pritom polovica ludí ani nevie čo je účelom a nie to žeby prispela tej organizacií..
hopsasa
Trapošina to nie je, je to reklama pre tých, ktorí to robia. Ak by im nešlo len o reklamu, poslali by rovno peniaze.
drww
jediny kto to asi pochopil je Charlie Sheen: https://www.youtube.com/watch?v=qat9gR5nrpM
passco
A najviac to zabil Gates :D
materik
Andrew Ryan: "A man chooses, a slave obeys."
Ethos
ale s tohto moze clovek dostat infarkt
Pridať nový komentár
TOPlist