Cooler Master možno uvedie chladič s rotujúcimi rebrami

 
Známy výrobca chladičov sa spojil so spoločnosťou CoolChip Technologies a spoločne možno prinesú chladič, ktorý nevyužíva žiadny ventilátor a miesto toho sa točia samotné rebrá.

Vývoj chladičov pre procesory v posledných rokoch nezaznamenal výraznejšiu inováciu. Zákazník si môže vybrať spomedzi vodných či vzduchových chladičov, pričom druhé menované typicky spočívajú v menšej či väčšej veži (prípadne dvoch), ktorú väčšinou ofukuje ventilátor. Čo tak vypustiť ventilátor a roztočiť rovno hliníkové rebrá chladiča?
 
 
To je niečo, čo ukázala ešte v roku 2011 spoločnosť Sandia Nation Laboratories. Ich zariadenie sa volalo Air Bearing Heat Exchanger a sľubovalo radikálne zmeniť spôsob vzduchového chladenia. Napriek sľubom však k reálnemu vytvoreniu a uvedeniu takéhoto produktu na trh nedošlo.
 
To možno zmení Cooler Master, ktorý spojil sily s CoolChip Technologies a na CES ukázali ich chladič, ktorý spočíva v rovnakom princípe ako ten od Sandia National Laboratories. Technológia od CM dostala meno Kinetic Cooling Engine a chladič pozostáva z tenkej vrstvy medenej základne, ktorá prenáša teplo do hliníkových rebier, ktoré sa dokážu točiť rýchlosťou až 3000RPM. Tým, že sa točia vyfukujú teplo a nahrádzajú ventilátor, ktorý tak nie je potrebný.
 
 
 
Táto metóda má okrem iného aj eliminovať problém teplého vzduchu, ktorý niekedy zostáva v tradičných chladičoch medzi rebrami kvôli nedostatočnému prietoku vzduchu. Cooler Master tvrdí, že tento netradičný chladič je o polovicu efektívnejší ako súčasné chladiče pričom má oveľa menšie rozmery (výška necelé 2cm) vďaka čomu by bol vhodný pre naozaj malé skrinky a HTPC. Spoločnosť tiež tvrdí, že systém je tichý aj keď rotujúce rebrá na vysokých otáčkach na videu nepôsobili najtichším dojmom aj napriek tomu, že sme ich nemohli počuť. Nepredbiehajme však a uvidíme čím nás Cooler Master ešte prekvapí.
 
Zdroj: techspot
 
Komentáre (12)
gumkac
mna by zaujimal skor prenos tepla medzi zakladnou a chladicom. tusim ze preto stroskotal prvy projekt.
gramar_n
"..., ktorý tak nie je potreba." tak toto snáď nie, to je google translator?
passco
Mna by zaujimalo ako sa postaraju o prevod tepla do rebier pretože tam vždy bude medzera ..
mano8
dalsia hlucna chujovina, kedy konecne prijdu na to ze odstredive ventilatory su na 2 veci ? to tam mozu dat vrtulnik na 5000 rpm a bude to este "efektivnejsie" ! hoveda.. a bohovo by ma zaujimalo ci ten priemer tie ich "fluidne -magneticeke- loziska" udrza bez kontaktu aspom 2r ! Neverim zeby dokazali vzduch tak presne usmernit aby im to pri tak malej medzere na ten plate neprisalo... mozme sa tesit na dalsi prepadak.. lacna chujovina... 3000rpm... ps passco: bude to sálavý prevod z medi na hlinik s medzerou len par stotin mm, co v podstate nieje takzy zly napad pre male rozmery, ale zasa to nieje ani "zrovna chytry napad"
passco
No podla mna prevod tepla bude velmi neefektívny a chladič sa bude výkonovo radiť na spodnu priečku
mano8
jasne ze to nebude take efektivne ako pri kontaktnom prenose, ale bude sa to blížiť k tym cislam. Vôbec nemam obavy zeby tento princip nebol nejako efektivny, bude to chladit pomerne slusne.. treba si uvedomit ze ak bude dodrzana teoreticka medzera medzi plate a rebrami cca 0,03 - 0,05mm vplyv vzduchu bude velmi maly, pretoze aj pri vysokych otackach sa tak maly objem vzduchu stihne prehriat dostatocne na to aby odovzdal teplo aj rebrám... + zapocitajme tiez sálavý prestup (teda priamo žiarením) - co teda bude tvorit vacsiu cast formy prestupu. pointov ale ostava, ze pri takomto produkde dodržať číslo 0,05 o velkosti vrtule 8cm je z hladiska zivotnosti chladica skutocne velky problem ! tiez je problem s efektom prisatia chladica o plate... cize staci hodne mala nepresnost vyroby - nevyvazenie alebo nizsia kvalita povrchu rebier a su v prdeli !
passco
No moc presné to nebolo na videu sa to hompalalo horšie ako prehnutý disk na aute. Inak ked ukazali zaber zo simulacie, bolo zaujimavé, že spodnú časť tam nemali zahrnutú. Vieš aj povedať aký môže byť rozdiel pri prevode tepla priamo cez kov a s medzerou? Lebo keby tam je tak efektívny prenos tak potom by sme nemuseli používať na procesoroch teplovodivú pastu že ano? :D
rhwk
po prve hluk a po druhe prenos tepla. Napad pekny ale.... Proste niet nad kvalitne tiche chladice.
Jan2324
A nakoniec to zošmirgľuje procesor.
Frosty
no sak konecne to dakoho napadlo
mm
mi to bude rozfukovať teplý vzduch na RAMky a mosfety... LOL to je hovadina.
burito
suhlasim. podla mna to podrbe prudenie vzduchu v bedni.
Pridať nový komentár
TOPlist