Commodore 65 dostane nástupcu v podobe Mega65

Počítačová legenda Commodore 65 dostane nástupcu s pekelnou cenou.

Značka Commodore je vo svete počítačov legendou, hlavne počítač Commodore 64, ktorý sa začal predávať v roku 1982. Takmer o necelé desaťročie, na prelome rokov 1990 až 1991, mal byť vydaný nástupca tejto legendy, lenže vývoj bol predčasne ukončený. Občas sa na aukciách objaví predprodukčná verzia počítača Commodore 65, ktorá sa predá za vysokú sumu. Tentokrát sa o nástupcu pokúša nemecké múzeum MEGA, ktoré pracuje na najrýchlejšom 8-bitovom počítači na svete, ktorý má byť až 40 krát rýchlejší než pôvodný Commodore 64.

Majiteľov hier určite poteší spätná kompatibilita s hrami napísanými pre Commodore 64, pričom systém má byť plne pod open-source licenciou. Pripravovaná novinka Mega65 bude obsahovať čítačku SD kariet, ale aj VGA výstup, pričom ak už nemáte monitor s týmto konektorom, určite vás poteší aj pridaný HDMI konektor. Zaujímavosťou je aj pridanie ethernetového konektora, ktorý bude skôr slúžiť na prepojenie dvoch počítačov Mega65, než aby ste sa s ním pripojili na internet, možno jedine kvôli aktualizáciám operačného systému. 

Srdcom počítača je 8-bitový procesor Xilinx™ Artix A7 200T FPGA s frekvenciou 40 MHz, ktorému sekundujú 384 KB fast RAM a 8 MB serial RAM. Okrem toho vo výbave nájdete dva SDHC sloty a tak isto sa môžete tešiť na mechanickú klávesnicu. Ďalšou zaujímavosťou je, že aj matičná doska podlieha open-source licencii.

Cena novinky je aktuálne stanovená na 666,66 eur.

Zdroj: Mega65, M-e-g-a, Trenz-Electronic,

Pridať nový komentár
TOPlist