Čo sa stane keď do vašej hlavy narazí dron?

Všetci to vieme, v prípade ak nám do hlavy narazí dron, nestane sa nič dobrého. Čo sa však presne stane?

Magazín Popular Mechanics zverejnil článok o spoločnom výskume realizovanom viacerými americkými univerzitami zaoberajúcom sa touto otázkou. Do výskumu boli zapojené University of Alabama, Hunstville University, Mississippi State University, The National Institute for Aviation Research at Wichita State Universit a ďalšie univerzity a výskumné inštitúcie. Výskum trvajúci 18 mesiacov realizovali pre ASSURE (Alliance for System Safety of UAS through Research Excellence), čo je organizácia, ktorá spracováva pre americkú FAA (Federal Aviation Administration)  bezpečnostné reporty.

V rámci výskumu realizovali 512 nárazových testov so 16 rôznými typmi dronov, medzi nimi aj s populárnymi dronmi ako DJI Phantom a Mavic Pro. Výsledky ukázali, že úmrtie následkom takejto zrážky bude v reálnom svete veľmi zriedkavou vecou. Aby nastalo, musí to byť náraz na veľmi presné miesto a tak aby celá energia nárazu smerovala do hlavy. Náraz pár centimetrov ďalej, na menej nebezpečné miesto, spôsobí výrazne menšie zranenia. 

Dôležitým je smer zrážky, hmotnosť a rýchlosť dronu. Dôležitým faktorom je aj "pevnosť" dronu. Častokrát je dron z plastu, relatívne pružnej konštrukcie, ktorá absorbuje časť energie nárazu. Preto, v rozpore s intuitívnou predstavou, nie je náraz dronu porovnateľný s nárazom kameňa podobnej hmotnosti.

Napriek tomu, že náraz dronu do hlavy môže len veľmi raritne spôsobiť úmrtie, výsledky štúdie ukazujú, že ide o nebezpečné udalosti a preto je regulácia lietania s dronmi naozaj potrebná vec. 

Kompletný ASSURE report o výsledkoch výskumu nájdete na tomto linku.

Zdroj: www.popularmechanics.com

Komentáre (10)
Luca Brasi

Nuž takto, titulok veľmi zaujímavý ale realita je taká že drony ktoré lietajú okolo mňa ( sám som pilot) majú karbónové telo, áno správne ten tvrdý "Carbon Fiber" ktorý sa používa vo vede a technike ako ľahký a skalopený materiál, vrtule sú s tvrdého plastu osadené na brushless motoroch s 2400KV (tak si tie otáčky zrátaj)... rýchlosť dronu assi 120km/h tak si to predstavte...

Peter

Nuž čo sa stane, pokiaľ budem môcť tak ten dron už dolietal rozpučím ho vlastnými nohami.

suxi

Co sa stane ked do vas narazi kolobezkar ci nebodaj cyklista? Som aj za regulaciu tychto "zbrani".

Brano

Viete koľko ľudí bolo doteraz usmrtených rekreačným dronom? Ani jeden!!!

qwwerty

ja som kamaratovi zo srandy vletel dronom do hlavy a nic sa mu nestalo

Sklicko

Vrtulkami do tvare by som si neprosil....

griso

A to ešte netestovali ten 20 tonový čínsky dron.

aa

ja mám tvrdú palicu

Veronika

Článok, ktorého výpovedná hodnota je nulová. Autor sa musel veľmi nadrieť pri písaní...

adam311

Ak z neho niečo zostane a aj zo mňa, tak pozbieram zvyšky, nájdem majiteľa a otrieskam mu ho o hlavu.... Jeden sa často premával nad našou záhradou, myslím, že mal aj kameru a tak som zobral svoju Hammerltku, čo je celkom fajn vzduchovka, nabil ju prieraznými nábojmi na potkany a fik ho... viac už nelieta, teda nie nad mojou záhradou...

Pridať nový komentár
TOPlist