Čo nové ponúka Google Pixel? Oplatí sa vôbec?

Google nedávno predstavil nasledovníkov overených Nexusov. Zamysleli sme sa prečo telefón vôbec kúpiť. Aký je váš názor?

Článok nie je autorským blogom, len zhodnotením aktuálneho stavu. 

Aj keď pravda je zrejme iná a telefóny montuje Foxconn alebo podobná fabrika. Google tvrdí, že telefóny vyrába HTC, avšak aj ten ich niekde pravdepodobne outsourcuje (alebo ich časť) a tým sa akurát predĺžil a predražil dodávateľský reťazec. A ani HTC nevyrába lacné telefóny, marža sa musela niekde prejaviť a finálna cena je neuveriteľná.

Nejde ani tak o samotný názov, ktorý je zmenený. Naopak, ten sa dá prepáčiť, pretože Google už značku Pixel používal dlhšie. Ide o to, aký „hype“ je spojený s telefónom. Realita je taká, že telefón neprináša nič, zdôrazňujem, nič nové. Áno môžete mi protirečiť, že ponúka výbornú kameru. To si ale môžem kúpiť Nexus 5X s výborným HW a k tomu ešte entry DSLR a ušetrím. Kvalita fotiek bude pritom úplne inde.

Pripomeňme si v krátkosti špecifikácie. Srdcom zariadenia je Snapdragon 821, tomu sekunduje 4GB RAM. Hlavná kamera má rozlíšenie 12Mpx a batéria dnes podpriemerných 2770mAh (v prípade menšieho 5“ modelu). Nevyniká ani displej s jeho FHD rozlíšením. Len dodám, že tento fotočip (SONY IMX 378) využíva alebo bude využívať, viacero zariadení (aj z Číny) a hlavne s výrazne nižšou cenovkou.

Google telefóny boli vždy o systéme, a ani v tomto prípade novinka neuniká a prichádza na trh s novým Androidom 7.1. Google ale akosi zabudol spomenúť, že v novom telefóne môže operátor obmedziť aktualizácie. To už oznámil napr. Verizon a dá sa veriť, že sa pridajú ďalší. Aký má potom zmysel tento Google smartfón? Na to si odpovedzte sami. 

Ak ho u nás budú náhodou predávať operátori, môžu ísť rovnakou cestou, odblokované asi nebudú (v zmysle aktualizácií, pretože sa tak nedeje v mnohých prípadoch ani pri iných značkách).

Na nemenovanom zahraničnom webe som nedávno čítal 10 dôvodov, prečo si majiteľ predobjednal svoj vytúžený Google Pixel, napriek jeho vyššej cene ($649). Jeden z hlavných dôvodov bola kamera, potom 24/7 podpora, ktorú u nás mimochodom ani nevyužijete (funguje asi v 5 krajinách sveta), Daydream View VR headset, neobmedzený priestor na Google Drive a podpora Projektu Fi - ďalšia služba, ktorá u nás nefunguje.

Telefónu ale chýba vlastná identita. Nie je žiaden problém si ho pomýliť s iPhonom. To, čo sa pri Apple kritizuje, teda široké rámiky, zopakoval aj Google. S tým rozdielom, že snímač odtlačkov prstov presunul na zadnú stranu. Ešte aj zadná strana je na 60% identická s telefónom od Applu či HTC.

Eshop alza.sk už telefón má v ponuke a nechýba ani cena (predaj ešte spustený nebol). Tá slovenská je prémiová a prekonáva iPhone 7, hoci len o 2 eurá. Google Pixel 32GB si môžete kúpiť za 753€ (128GB model za 863€). Za väčší model zaplatíte až 892€ (1000€ za XL).

Aký je váš názor?

Komentáre (5)
Rayen111
Tak to je hnuj
Dr.80
hnusny dizajn, hnusna cena a google zariadenia uz nejsu jedine ktore maju dobru optimalizaciu androidu takze nebude moc uspesny :D
passco
Ja som si pred polrokom kupil Oneplus One a nikdy som nebol tak spokojny s telefonom :) A tento nevkusný a drahý model? Ani omylom
Jednoduska
skusili, nevyslo.
Valentyn
kedysi kydali do MS ze ich modely su designova tragedia, ale toto sa po nich nielen opičí ale ich o notny kus aj predbieha - cista designova tragedia.
Pridať nový komentár
TOPlist