Človekom, ktorý po 50 rokoch obletí Mesiac bude Japonec Yusaku Maezawa

SpaceX včera oznámila, kto bude vesmírny turista, ktorý sa na palube jej rakety BFR pozrie o pár rokov na odvrátenú stranu Mesiaca. Turistom bude zakladateľ spoločnosti ZOZO Yusaku Maezawa.

Yusaku Maezawa (43) je japonský miliardár a zberateľ umenia podnikajúci v módnom biznise. O svojom rozhodnutí hovorí, "Zvolil som si cestu k Mesiacu, s Umelcami".

 

 

Yusaku Maezawa nepoletí sám, ale vezme so sebou 6 až 8 svetových umelcov. Spoločný umelecký projekt, ktorého súčasťou bude aj let okolo Mesiaca má svoje označenie #dearMoon. 

 

 

Let prebehne pravdepodobne v roku 2023. Verzia BFR, ktorá ponesie Mazekawu k Mesiacu, je trochu odlišná od toho čo sme videli v plánoch SpaceX minulý rok. Pri jednom lete dokáže dopraviť k Marsu viac než 100 ton nákladu. Vnútorný priestor dosiahne objem 1100 metrov kubických. To je viac než dvojnásobok toho čo ponúka Medzinárodná vesmírna stanica ISS.

Priemer BFR je 9 metrov. To rozhodne nie je málo, Saturn V mal 10 metrový priemer a Falcon 9 má priemer 3,7 metra.

Profil obletu Mesiaca. Cesta celkovo potrvá takmer 6 dní.

V našom odhade z článku spred pár dní, kde sme si tipli meno prvého turistu, ktorý obletí Mesiac sme sa zmýlili. Nejde o Jamesa Cameron, ale môžno bude medzi pozvanými umelcami :) Maezawa medzi umeleckými profesiami spomedzi ktorých pozve umelcov na oblet Mesiaca v svojom krátkom príhovore spomenul aj profesiu filmového režiséra.

Celý event si môžete pozrieť v nasledujúcom videu

Zdroj: SpaceX.com

Komentáre (4)
ttuli
za cestu, ktorá bude o 5 rokov, zaplatil milióny! otázne je, či sa roku 2023 dožije?! :(
Anonymný používateľ
Po prve, zmluva takmer isto nezahrna platbu hned. Po druhe, je to investicia, pretoze je to globalna reklama pre ZOZO. Maezawa je biznismen a zberatel umenia. Pochybujem, ze diela vytvorne umelcami, ktorych pozve na cestu nebudu aspon z casti jeho. A tie budu mat urcite casom nemalu cenu. A nakoniec, ked ste miliardar, nedate menej nez 10 percent z toho co mate za zapis do historie a zivotny zazitok? ;)
Sonic
E.Musk je podvodník...japonec poletí tak akurát z Japonska,aby si o pár rokov zachránil život,keď pôjdu tie ich ostrovy na dno oceána.
marťan
dúfam že nafotí tie stopy po američanoch na mesiaci
Pridať nový komentár
TOPlist