Čína zapína "umelé slnko"

Čína zapína „umelé slnko“ na jadrový pohon .

Reaktor HL-2M Tokamak je najväčšie a najpokročilejšie experimentálne zariadenie na výskum jadrovej fúzie v Číne a môže dosiahnuť teploty väčšie ako 150 miliónov stupňov Celzia. Čína po prvý raz úspešne naštartovala svoj reaktor na jadrovú fúziu „s umelým slnkom“, o čom informovali v piatok ( 04. 12. 2020) štátne médiá, čo by znamenalo veľký pokrok v možnostiach výskumu krajiny v oblasti jadrovej energie.

Reaktor, ktorý sa nachádza v juhozápadnej provincii S'-čchuan, bol dokončený koncom minulého roka sa kvôli obrovskému teplu a energii, ktorú produkuje sa často nazýva „umelé slnko“. Na fúziu horúcej plazmy využíva silné magnetické pole a podľa denníka People's Daily môže dosiahnuť teploty väčšie ako 150 miliónov stupňov Celzia, približne desaťkrát horúcejšie ako slnečné jadro.

Zariadenie plánujú čínsky vedci použiť v spolupráci s vedcami pracujúcimi na medzinárodnom termonukleárnom experimentálnom reaktore, najväčšom výskumnom projekte jadrovej fúzie na svete vo Francúzsku, ktorý by sa mal dokončiť v roku 2025.

Zdroj: Phys,

Komentáre (5)
kubo

Totok nem dopadne dobre. Proroctvo sa naplna...

Tukinko

Ziadne proroctvo

Peter

Čistá energia.

palo

reaktory tokamak vyvinuli rusi pred 70 rokmi, západ ma tiež podobné reaktory, všetko je to len o veľkosti, väčší reaktor dokáže dlhšie udržať fúziu jadra za cenu vysokej spotreby el. energie

jarocell

A nie je Tokamak ruský projekt a nie čínsky?

Pridať nový komentár
TOPlist