Čína prehodnocuje svoju politiku podpory domácich výrobcov čipov

Čína chce dokázať, že je schopná zaobísť sa bez "západných" technológií.

Ekonomicko-technologická vojna medzi Spojenými štátmi americkými a Čínskou ľudovou republikou stále trvá a postupne sa vyostruje. USA sa boja, že Čína získa technologickú a vojenskú prevahu, preto sa rozhodli zakročiť týmto štýlom obmedzovania obchodu a prístupu k vyspelým technológiám. Celá eskalácia napätia nabrala na "sile" počas vlády amerického prezidenta Donalda J. Trumpa, no aktuálne vládnuci prezident Joe Biden v tejto politike pokračuje. Vďaka sankciám, Čína postupne stráca prístup k najmodernejším strojom na výrobu čipov, ale aj k servisným dielom na opravu súčasných výrobných liniek.

Vládnuca čínska komunistická strana mala preto prísť s riešením, ktoré podporí domáci technologický rozvoj bez potreby "západu". To znamená, že vybrané a technologicky najvyspelejšie spoločnosti získajú neobmedzený prístup k financiám na rozvoj a vývoj. Medzi takéto spoločnosti patria napríklad: Huawei, Naura, Advanced Micro-Fabrication Equipment, Hua Hong Semiconductor a Semiconductor Manufacturing International. Tieto spoločnosti budú mať jeden jediný cieľ a tým je prekonať obmedzenia zo strany Spojených štátov amerických. Zároveň tieto spoločnosti nie sú viazané výkonnostnými cieľmi.

Čínske spoločnosti vďaka sankciám stratili prístup k najmodernejším strojom na výrobu čipov. Tu už spoločnosť Huawei robí menší, avšak dôležitý krok, nakoľko nedávno podala žiadosť o uznanie patentu, vďaka ktorému bude schopná vyrábať vlastné EUV stroje na výrobu pokročilých čipov. Čína zároveň obnoví Ministerstvo pre vedu a techniku, pričom tento krok nasleduje po vytvorení Vedeckej komisie komunistickej strany.

Zdroj: Neowin,

Pridať nový komentár
TOPlist