Čína modifikuje počasie čoraz vo väčšej miere

Čína pokročila vo svojom programe úpravy počasia.

Čínska ľudová republika si chcela pripomenúť svoje sté výročie veľkolepo, preto aby si zabezpečila slnečný deň, použila technológiu na viazanie mrakov. Vládnuca strana použila technológiu pár hodín pred začiatkom osláv, vďaka čomu bol vytvorený umelý dážď, čo spôsobilo pokles znečisťujúcich látok. Na podobné úpravy sa používa vo väčšine prípadov jodid strieborný. Hodnoty znečisťujúcich látok klesli až o dve tretiny, čo spôsobilo zlepšenie kvality ovzdušia z miernej na dobrú, podľa hodnotenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Čínsky meteorologický úrad pracuje na úpravách počasia pre rôzne dôležité udalosti, pričom jednou takou boli aj Olympijské hry v roku 2008. Vďaka týmto úpravám sa podarilo krajine v niektorých miestach doplniť rezervoáre podzemnej vody a niektoré lokality si tak dokázali polepšiť takmer až o päť metrov.

Vláda tak pokračuje ďalej a ešte minulý rok spustila program na zmenu počasia v západnej lokalite krajiny, pričom do experimentu boli zahrnuté oblasti Tibetu a Xinjiangu. Cieľom tohto programu je zachytiť vlhký morský vzduch, ktorý prúdi od Indického oceánu až k Himalájam. Samozrejme, okolo čínskeho projektu s manipuláciou počasia sa vynárajú obavy, ktoré sú hlavne spojené s nepriamym ovplyvňovaním počasia v inej lokalite.

Zdroj: SCMP, TheGuardian,

Komentáre (1)
Ľubica Ličková

Zdravím,
nemalo by byť " v čoraz väčšej miere " ? ...aspoň nás to tak učili...:)

Pridať nový komentár
TOPlist