Budeme schopní odhaliť mimozemské sondy v našej slnečnej sústave?

Vedci chcú skúsiť hľadať mimozemské sondy v našej slnečnej sústave.

Pred viac ako sedemdesiatimi rokmi, položil vedec Enrico Fermi veľmi jednoduchú otázku s nejednoznačnou odpoveďou (zatiaľ nebola zodpovedaná) : "Kde sú všetci?" Táto otázka sa týka mimozemského života, na ktorý sme doteraz nenarazili. Na túto otázku vzniklo veľa štúdií a teraz sa k nim pridáva ďalšia, ktorá bola zverejnená v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

V tejto štúdii dvaja výskumníci z Univerzity Liège a Massachusettského Technologického Inštitútu (MIT) odporúčajú, aby sme hľadali cudzie signály priamo v našej slnečnej sústave. Presnejšie, mali by sme sa zamerať na mimozemské sondy v našej sústave, ktoré môžu tvoriť aj mimozemskú komunikačnú sieť. Obaja vedci taktiež odporúčajú sa zamerať na k nám jeden z najbližších solárnych systémov - Wolf 359 (fanúšikovia Star Treku ho poznajú viac než dobre).

Tento solárny systém by mal byť relatívne podobný systému Proxima Centauri, ktorý je k nám najbližší. Oba systémy majú hviezdu kategórie červený trpaslík, lenže naproti Proxime Centauri sa zatiaľ u systému Wolf 359 nepodarilo potvrdiť existenciu exoplanét.

Podľa všeobecne akceptovanej teórie má vesmír 13,5 miliardy rokov, pričom naša slnečná sústava vznikla približne pred 4,5 miliardami rokov. Človek si z toho času ukrojil zhruba 200 000 rokov, čo je z pohľadu celkového veku vesmíru okamih, takže sa dá predpokladať, že galaxie (aj tá naša), musí obsahovať aj iný inteligentný život, než len náš. Podľa teoretikov by sme sa teda mali zamerať na hľadanie mimozemských sond, ktoré by sa mali nachádzať na takzvanej slnečnej gravitačnej čiare (SGL).

Lenže tieto čiary sa nachádzajú v približnej vzdialenosti 550 astronomických jednotiek, čo robí zároveň problém v detekcii týchto mimozemských zariadení. Museli by sme teda mať veľké šťastie na objavenie, čo i len jedinej sondy.

Zdroj: UniverseToday, Phys.org,

Komentáre (1)
Karlík Mirosla…

Načo hľadať keď sú tu odjakživa naši stvoritelia.

Pridať nový komentár
TOPlist