EN

Británia o 10 rokov zakáže autá so spaľovacím motorom

Veľká Británia zakáže v roku 2030 automobily s motorom spaľujúcim benzín a naftu. Pôvodne bol zákaz predaja plánový o 5 rokov neskôr. Ide o súčasť snahy Británie v podpore cieľa stanoveného do roku 2050 a to nulová produkcia emisií. Predseda vlády Boris Johnson to nazval zelenou revolúciou a tá si bude vyžadovať zmeny v mnohých odvetviach. Pre Financial Times uviedol: Práve teraz je vhodný čas začať s ekologickým zotavením pomocou kvalifikovaných pracovných pozícii, ktoré ľudom prinesú vedomie, že pomáhajú krajinu robiť čistejšou, zelenšou a krajšou.

Veľká Británia sa minulý rok stala prvou krajinou zo skupiny G7, ktorá nulovú produkciu emisií vyžaduje do 2050 zákonne. Tento cieľ si bude vyžadovať od Britov výrazné zmeny v správaní v oblasti cestovania, stravovania a spotreby energie.
Plán zákazu predaja automobilov so spaľovacím motorom obsahuje aj vyčlenenie 582 miliónov libier na podporu automobilov s nulovou resp. nízkou produkciou emisií, aby sa ich nákup stal dostupným pre čo najväčší počet ľudí. K zákazu predaja automobilov so spaľovacím motorom sa v najbližších rokoch pravdepodobne budú pridávať aj iné krajiny, kde je už aj dnes vysoký podiel elektromobilov. 

Zdroje: BBC, Reuters

Obrázok: Reuters/Jason Cairnduff

Komentáre (10)
jaaaaaaaaaaaj

Ťažký omyl...

Martin

Osobáky možno ale čo kamiónová doprava?

Pcfans

Trocha to bude boliet ale clovek privykne a nieco vymysli. Brawo Boris.

Martin Siry

haaha, čiže fabriky budu mať nové filtre vysoke 50metrov ? čo su to za idiotiny?

Michal

Dojazd musia mat aspon 500 km, nabitie za 5 min., cena bezneho auta a treba postavit mnoho atomovych elektrarni. Hurá...

Michal

Budme rychlejsi a progresivnejsi a predbehnime ich a zakazme na SK od roku 2021 spalovacie motory a aj vstup na SK spalovacim motorom a zrusme neelektrfikovane vaky. rozlozme po SK dieslove generatory na dobijanie elektromobilov a kazdy obcan ktory bude chciet vlastnit auto si bude musiet na vlastne naklady doviest silovu linku k domu na dobijanie. Ako sa to zariadi pred panelakmi to uz necham na nejakeho ministra.

Michal

;-) tak nejak

Stefan

Len vyrábať sa nebudu. Tie benzínové a naftové sa budu opravovať a jazdiť nadalej. Bude to tam ako na Cube.

Pcfans

Samozrejme ze sa 1.1.2030 neodstavia vseky spalovacie motory.Len potom sa uz nebudu moct kupit nove.Ruku na srdce kolko ludi potrebuje skutocne auto?Ano su relativne lacne ,takze mozeme ist na teple rozky do Carrefouru, ked sa nudime ideme "niekam len tak".Najlepsie jeden clovek jedno auto.Vidime co to dychame ked sa hodinu sourame v pomalej kolone,co dychame ked stojime na cervenu ..... Ucinnost motorov je len 25%, 75% energie vyhodime,ved je lacna nie?

Jaroslav Strok.

....elektromobili si budu dobijat iba ak kladivom a tie miliony aut po sidliskach tiez-rozum zostava stat, niekedy som si myslel ze na zapade su mudrejsi - elektrotechnik!!!

Pridať nový komentár
TOPlist