EN

Bola vydaná nová verzia populárnej linuxovej distribúcie

Linux Mint 20.1 Ulyssa je realitou.

Linux Mint je populárna linuxová distribúcia založená na Ubuntu Linuxe a Debiane. Pred pár dňami bola vydaná verzia s číslom 20.1, ktorá sa môže tešiť dlhej podpore, až do roku 2025. Mint si môžete stiahnuť hneď v troch verziách pracovných prostredí: Xfce 4.14, Mate 1.24 a Cinnamon 4.8. Všetky sú zložené na vyššie spomínanom Ubuntu Linuxe a používajú jadro vo verzii 5.4.

Vo všetkých verziách nájdete predinštalovaný internetový prehliadač Firefox vo verzii 84, ale potešia sa aj priaznivci prehliadača Chromium, ktorý sa nachádza v repozitároch distribúcie. Bohužiaľ, e-mailový klient Thunderbird je v staršej verzii 68.10. Trošku zamrzí aj staršia verzia LibreOffice, ale ak ovládate príkazový riadok, tak si ho môžete aktualizovať na najnovšiu verziu vďaka PPA.

Systém dostal do vienka novinku v podobe Obľúbených súborov, teda tie, ktoré často používate si označíte hviezdičkou a tým k nim získate rýchly prístup v rámci celého systému. Mint myslel aj na fanúšikov IPTV a zabudoval priamu podporu tejto služby v podobe aplikácie Hypnotix, kedy v ponuke má byť niekoľko tisíc staníc z celého sveta (po nainštalovaní overím, či sa tam nachádzajú aj nejaké slovenské). Na klasické prehrávanie filmov vám poslúži prehrávač Celluloid, ktorý si môžete nahradiť overeným prehrávačom VLC, ktorý sa tiež nachádza v repozitároch distribúcie.

Mint dostal aj príjemnú novinku, kedy si môžete pridať obľúbenú webovú stránku ako "samostatnú" aplikáciu. Tam si samozrejme môžete zvoliť, ktorý prehliadač vám danú stránku otvorí.

Zdroj: LinuxMint,

Pridať nový komentár
TOPlist