Bol otestovaný nádejný koncept nahrádzajúci autá

Japonský startup Cartivator vyvíja kvadrokoptéru, ktorá by dokázala nahradiť vrtuľník.

Japonský startup nie je jedinou firmou, ktorá sa snaží niečo podobné. Za týmto startupom ale stojí silný NEC. V pondelok sa podarilo demonštrovať sľubný prototyp, ktorý sa dostal do výšky 3 metrov a udržal vo vzduchu 40 sekúnd.

Udržať kvadrokoptéru vo vzduchu nie je jednoduché, pretože sa musia správne synchronizovať všetky motory. Na rozdiel od vrtuľníka totiž nemá rotor na udržiavanie rovnováhy. Princíp je ale podobný, keď sa na pohon používajú listy a sklon celého stroja. Ak bude projekt úspešný, približne za 7 rokov sa uvedie oficiálne na trh. Japonsko chce byť po automobilovej veľmoci tiež veľmoc pre lietajúce stroje, pričom do konca roka 2030 chce aby boli tieto stroje bežne dostupné.

Vo vývoji sú tiež stroje od AUDI, Airbusu či Uberu.

Zdroj: techspot

Komentáre (9)
jaaaaaaaaaaj

To je čo za sprostosť???
Kvadrokoptéry "sa udržia" vo vzduchu desiatky minút, amatérske konštrukcie lietajú a preletia desiatky až stovky kilomoetrov...

Ale

To bol asi úvodný let, tak preto tak kratko, nikde nepíšu ze vydrží iba toľko.

Ale

To bol asi úvodný let, tak preto tak kratko, nikde nepíšu ze vydrží iba toľko.

sshrtsshrt

vsak takto funguje vacsina dronov, tak v com je problem to zvacsit???

Majo

Super hluku bude

Siso

Suhlasim, ved to reve ako ked kosia travu 5 pracanti medzi panelakmi.

papekdreveny

...čo je na tom nádejné? by som do toho nesadol ani za celé japonské HDP.

ceduh

Je to riadna blbosť nie že je "zasratá " zem automobilmi ešte treba tak spraviť aj so vzduchom, nehovoriac o tom, že takáto preprava je oveľa energeticky náročnejšia...

Olgojchorchoj

Nestačí,že po cestách jazdia tupci,čo by nemali niksy šoférovať nič iné ako fúrik a ešte nám budú lietať aj nad hlavami.Každú chvíľu bude niekto zabitý padajúcou kvadrikoptérou.Hnus velebnosti.

Pridať nový komentár
TOPlist