Blíži sa v Európe koniec automobilov so spaľovacím motorom?

 
V Nemecku sa do popredia začína tlačiť iniciatíva ohľadom zvýšenia počtu ekologických vozidiel na cestách. Návrh chcú presadiť aj v celej Európskej únii.

Spolková rada (Bundesrat) v Nemecku sa prednedávnom rozhodla schváliť rezolúciu, ktorá by mala zabezpečiť ukončenie predaja vozidiel so spaľovacím motorom v priebehu najbližších 14 rokov. V Nemecku sa už dlhší čas ozývajú hlasy volajúce po ekologickejších vozidlách brázdiacich cesty tejto krajiny, a zdá sa, že bol úspešne vykonaný prvý krok.
 
 
Akonáhle by tento zákaz vstúpil do platnosti, nemeckí občania by si mohli kupovať len také vozidlá, ktoré neprodukujú žiadne emisie. Nebude pri tom záležať, či je vozidlo poháňané elektrickou energiou alebo vodíkom, jedinou podmienkou bude absencia spaľovacieho motora. V momentálnej situácii sa snažia zákaz presadiť len v Nemecku, no Bundesrat vyzval Európsku Komisiu v Bruseli, aby sa takisto zaoberali týmto návrhom, a snažili sa ho implementovať vo všetkých členských krajinách EÚ.
 
Ak vezmeme do úvahy silné postavenie Nemecka v rámci Európskej únie, nie je nemožné, aby bol podobný návrh schválený. V tom prípade by sme sa vo viacerých krajinách Európy dočkali nevídaných zmien. Väčšina výrobcov automobilov z Nemecka už usilovne pracuje na nových elektromobiloch vlastnej značky, a v horizonte piatich rokov by sme na cestách mohli bežne vidieť elektrické vozidlá s logom Mercedesu, BMW alebo Volkswagen. 
 
Zdroj: techradar
 
Komentáre (9)
mino6
Ha ha ha, hlavne že zavreli všetky atomky, to kde budú brať elektrinu do tých áut? Z tých uhoľných elektrární z ktorých každá má uhlíkovú stopu oproti spaľovaciemu motoru porovnateľne asi 5 krát vyššiu... Nezmysel jak vyšitý, a to nevravím o tom, že elektromobily sú vhodné akurát tak pre letnú prevádzku, v zime nekúria, nemajú z čoho. Alebo ak kúria, tak majú dojazd 10km... Takže prosím triezvy pohľad, bruselskí idioti sú síce schopní všetkého, ale to ešte neznamená že to tak aj bude...
anonym
Vobec tie elektromobily a celkovo technologia nebude uplne niekde inde ako teraz. Porovnaj si rok 2002 a 2016.
nikolaj
tam velmi nie je co menit, kym sa to nedostane do masovych predajov. mobily tiez nedali hned na trh dotykove, hoci ich mali uz v devatdesiatych rokoch. s cim by ludi ohurovali?
jomesa
Však to že sú schopný všetkého,podla hesla: Najprv rozhodneme potom rozmýšlame.
Pavol Filek
Treba si o to ničo prečítať, elektormobily budú súčasťou Grid 2.0 riešení, kde sa ich energia bude využívať ako storage medzi cyklami photo. 1 day a widd farms, 2 days. Takých 1 000 000 000 vozidiel so 100 kWh baterkou je 100 000 000 000 kWh = 100 TWh energie. Norsko robí 98 % energie z nefosílnych zdrojov, Brazília 82 % renew., spotreba Zeme je 22 000 TWh ročne, 100 * 365 = 36 500 TWh, to znamená že v 1 mld. áut sme schopní uložiť skoro 2-násobok súčasných potrieb energie celej Zeme.
MQ
To vsetko je sice pekne, ALE.... Zatial si nevyriesil tu nastolenu otazku vykurovania auta. Alebo si myslis, ze auto za niekolko detiatok tisic sa bude pouzivat len v lete? Pokial nebude technologicka uroven baterii postacovat na dojazd +-500km aj s vykurovanim, celorocne zapnutymi msvetlami, zapnutym ohrevom skiel, zapnutym radiom, stieracmi a pod., tak o ich uplnom nahradeni nech snivaju bruselski nedorobkovia. Vsetci vieme, ze problemom je kapacita baterie, tak sa netvarme, ze vsetko sa nejako "zazracne" samo od seba vyriesi. Zdrojov mozeme mat, kolko len chceme, ale ked ich vykon nemame kde uskladnit, tak si mozeme fukat praskovy cukor.... . To je este aj to auto na vzduch, s motorom od Angela Di Pietra realnejsie, ako tieto elektricke nedorobky. :-) http://www.engineair.com.au/
GrandTour
Možno by celkom postačovalo dopracovat projekt nabýjania atmosféry zeme a máme vyriešený problém. Je to reálna možnosť a pri troche snahy nie zase tak utopistická. Ved ani vzduch nevidis a predsa je. S energiou to môže byt podobné.
Petos
Blizi sa zjednotenie platov v Europe ? Ak ano - potom tie elektroauta budu brnkacka a ked stat vykupi tie s spalovacim motorom.....
nikolaj
tam velmi nie je co menit, kym sa to nedostane do masovych predajov. mobily tiez nedali hned na trh dotykove, hoci ich mali uz v devatdesiatych rokoch. s cim by ludi ohurovali?
Pridať nový komentár
TOPlist