Bieli trpaslíci sú záhadnejší, než sa pôvodne myslelo

Bielym trpaslíkom sa podarilo spochybniť teórie, ktoré o nich panujú.

Všeobecne panuje teória o týchto vesmírnych objektoch, že ide o inertné pozostatky hviezd. Ide teda o odhalené hviezdne jadro, ktoré už nie je schopné spaľovať vodík a pomaly chladne (miliardy rokov). Lenže Hubblovmu vesmírnemu teleskopu sa podarilo túto teóriu minimálne spochybniť, a to vďaka podrobnému pozorovaniu dvoch guľových hviezdokôp - M3 a M13. Obe hviezdokopy majú veľa spoločných vlastností, medzi ktoré patrí napríklad - vysoká populácia bielych trpaslíkov, vek hviezd a podobné zloženie. Vďaka tomu sa dajú oba objekty dobre porovnávať.

Astrofyzici teda porovnávali pomocou Hubblovej širokoúhlej kamery v ultrafialovom spektre, bielych trpaslíkov medzi oboma hviezdokopami. Takto porovnali viac ako 700 týchto nebeských objektov. Hlavný rozdiel medzi oboma hviezdokopami je v tom, že M3 obsahuje väčší počet štandardných bielych trpaslíkov, ktoré pomaly chladnú. Oproti tomu, hviezdokopa M13 obsahuje dve rôzne hviezdne populácie, pričom jedna skupina je tvorená štandardnými bielymi trpaslíkmi, aké poznáme a druhá je tvorená trpaslíkmi, ktoré boli schopné si udržať vo vonkajšom obale vodík. Práve táto vrstva vodíka im má umožniť dlhšie horieť a tým pádom aj pomalšie chladnúť.

Tento objav môže spochybniť merania veku galaxií a aj samotných hviezd, nakoľko bieli trpaslíci spaľujúci vodík, môžu spôsobiť odchýlku oproti doteraz používaným metódam, až v rozmedzí jednej miliardy rokov. Vedci totiž doteraz používali vzťah medzi vekom a teplotou trpaslíka na výpočet rýchlosti ochladzovania tohto objektu.

Zdroj: Phys.org,

Komentáre (1)
Varga

"Biely trpaslíci" - páni, nehanbíte sa???

Pridať nový komentár
TOPlist