Biden pokračuje v Trumpových stopách

Americká vláda pokračuje v nastolenom trende, ktorý začala Trumpova exekutíva.

Bývalý americký prezident - Donald Trump, počas svojej vlády urobil veľký škrt cez rozpočet spoločnosti Huawei a ďalším čínskym spoločnostiam. Na konci svojej vlády podobný krok spravil aj voči spoločnosti Xiaomi, ktorá sa tak dostala na čiernu listinu spolu s ostatnými spoločnosťami. Nanešťastie, Xiaomi sa podarilo tento Trumpov krok zvrátiť tým, že sa odvolali na súde, ktorý dal výrobcovi smartfónov za pravdu. Bohužiaľ, konkurenčná spoločnosť Huawei nemala toľko šťastia a sankcie zo strany Spojených štátov amerických ju tvrdo zasiahli. Vďaka tomu stratila prístup k americkým technológiám. Boj o prežitie spoločnosti stále prebieha.

Aktuálny americký prezident - Joe Biden, sa pravdepodobne rozhodol pokračovať v Trumpových stopách a pridal na čiernu listinu ďalších päťdesiatdeväť čínskych spoločností. Na zoznam pribudol napríklad telekomunikačný operátor China Mobile, spoločnosť zaoberajúca sa video dohľadom - Hikvision, ale aj výrobca čipov SMIC. Samozrejme, na listinu pribudlo aj množstvo firiem podnikajúcich v zbrojárskom priemysle. Podľa vysokopostaveného vládneho úradníka má na zoznam pribudnúť ešte viac čínskych spoločností. Pre akcionárov jednotlivých spoločností to znamená, že musia do roka odpredať svoje akcie.

Je len vo hviezdach, presnejšie v hlavách amerických vládnych úradníkov, ktoré ďalšie spoločnosti pribudnú na čiernu listinu, vďaka čomu sa možnosti jednotlivých spoločností obmedzia, či už investične alebo technologicky. Ešte minulý rok sa hovorilo aj o sociálnej sieti TikTok, ktorej osud bol taktiež nahnutý, pričom podobný osud môže zastihnúť aj populárny komunikátor WeChat.

Zdroj: GSMArena,

Pridať nový komentár
TOPlist