Atmosférický satelit od Airbusu

, Autor: Tomáš Zvorák

Solárne atmosférické satelity je pomenovanie dronov poháňaných solárnou energiou, ktoré po dlhú dobu vo veľkých výškach poskytujú podobné služby ako satelity na orbite. Hovoríme o výškach približne 20 kilometrov a o časových obdobiach v dĺžke mesiacov.

Facebook pracoval na takomto projekte, no nedávno jeho vývoj zastavil. Airbus vo svojom projekte tohto typu pokračuje a aktuálne predstavil svoj koncept atmosférického satelitu na leteckej prehliadke v Farnborough. Airbus volá svoj atmosférický satelit Zephyr, podľa mena teplého západného vetra. Mal by dokázať zotrvať vo výške 21 kilometrov po dobu 3 mesiacov. Stúpať do tejto výšky by mal 30 hodín. Rozpätie krídiel predstavenej verzie Zephyr S je 25 metrov. Jeho váha je podľa stránok Airbusu menej než 75 kg. Svoj prvý let absolvoval pred týždňom 11 júla v Arizone.

Jeho predchodca, Zephyr 7 drží svetový rekord v dĺžke letu UAV lietadiel (dronov). Rekordný let realizovaný v roku 2010 trval 14 dní.  

Zephyr 8 aktuálne už pod pomenovaním Zephyr S je poháňaný výlučne solárnou energiou a mal by slúžiť hlavne na komunikačné a pozorovacie účely. Jana Rosenmann, vedúca divízie dronov v Airbuse, sa pre AFP vyjadrila, že tento rok vyrobia 8 Zephyrov S a budúci rok sedem. Prvým zákazníkom je Britské ministerstvo obrany.

Zdroj: techxplore.com

 

Kľúčové slová
Airbus
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist