Astronómovia objavili nezvyčajné miesto vo vesmíre

Astronómom sa podarilo objaviť nezvyčajnú populáciu čiernych dier.

Medzinárodnému tímu vedcov, pod vedením Barcelonskej univerzity sa podarilo objaviť v hviezdokope Palomar 5, viac ako sto čiernych dier v strede tejto guľovej hviezdokopy. Tento počet kolapsarov je trikrát väčší, ako sa očakávalo. Čierne diery tak tvoria takmer dvadsať percent hmotnosti hviezdokopy a podľa odhadov astrofyzikov má každá z extrémnych objektov hmotnosť minimálne 20-násobku hmotnosti Slnka.

Vedci si myslia, že hviezdokopa začínala s oveľa menším počtom čiernych dier, pričom postupom času sa ich počet zväčšoval, ale paradoxne hviezdy stíhali opúšťať hviezdokopu. Astronómovia odhadujú, že približne za jednu miliardu rokov bude hviezdokopa tvorená len čiernymi dierami. Unikajúce hviezdy zároveň vytvorili akýsi prúd, ktorý smeruje k aureole Mliečnej cesty (ten samozrejme nie je jediný sponzorovaný), ale vedcom ponúka lepší pohľad na tento vesmírny fenomén. Tento jav je spozorovaný priamo s touto hviezdokopou. Hviezdokopa Palomar 5 tak ponúka vedcom nový pohľad na pôvod týchto prúdov, ale aj na formovanie vesmírnych zoskupení.

Guľová hviezdokopa Palomar 5 bola objavená v roku 1950 Walterom Baadeom, pričom je od nás vzdialená 80 000 svetelných rokov. Nachádza v súhvezdí Hada a tvorí jednu zo 150 guľových hviezdokôp obiehajúcich našu galaxiu. Vedci jej vek odhadujú na desať miliárd rokov, teda sa sformovala v neskorších fázach galaxie.

Zdroj: Phys.org,

Pridať nový komentár
TOPlist