Astronómovia hľadajú známky života na exoplanéte Wolf 1061c

, Autor: Viktoria_Zemancikova

Pri hľadaní mimozemského života vychádzajú vedci z predstavy Zemi podobných planét, na ktorých panujú podobné podmienky ako poznáme u nás na Zemi. 

Tieto planéty sa musia nachádzať v rámci obyvateľnej (Goldilockovej) zóny, kde teploty nie sú ani príliš nízke, ani príliš vysoké.
Systém The Wolf 1061 je dôležitý nielen kvôli svojej blízkosti, ale aj preto, že jedna z troch známych exoplanét v tomto systéme, kamenná planéta s označením Wolf 1061c sa jednoznačne nachádza v spomínanej obyvateľnej zóne – konkrétne na jej vnútornom okraji – bližšie k materskej hviezde. Z tohto dôvodu však vedci nemôžu vylúčiť ani možnosť, že jej atmosféra bude podobná skôr Venuši, ako Zemi.

Tím vedcov tiež zistil, že dráha tejto exoplanéty sa na rozdiel od Zeme mení oveľa rýchlejšie. To môže spôsobovať, že spolu so zmenou dráhy je rovnako premenlivá a búrlivá aj jej klíma. Možno, že frekvencia striedania dôb ľadových a období vysokých teplôt je na tejto exoplanéte tak početá, že znemožňuje vznik a vývin života.

Všetky tieto zistenia nás nútia nanovo si položiť otázku: Je možný život na exoplanéte Wolf 1061c? Odpoveď však zostáva urkytá v budúcich výskumoch – napríklad za pomoci teleskopu Jamesa Webba, ktorý môže priniesť informácie o atmosférických podmienkach na povrchu planéty.

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
Mimozemský život
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist