Apple začal blokovať užívateľom inštaláciu aplikácií

Máte Apple Macbook s procesorom M1? Firma vás pripraví o časť slobody.

Technologická spoločnosť z Kalifornského Cupertina po uvedení nových Macbookov na procesorovej platforme ARM, dovolila užívateľom inštalovať nepodporované aplikácie vďaka programu iMazing. Vďaka tomuto nástroju ste mohli inštalovať aplikácie s príponou *.ipa, lenže tomu je koniec. Firma ukončila funkčnosť nástroja, pomocou ktorého ste mohli nainštalovať napríklad aplikáciu Netflix alebo Instragram, hoci v App Store sa nenachádzajú.

Apple tento krok odôvodňuje zvýšenou ochranou systému, lenže problém je v tom, že App Store pre Big Sur neobsahuje toľko aplikácií, ako App Store pre iPhone, pričom samotná zmena bola spravená v App store a je súčasťou nového API, ktoré má na starosti ochranu operačného systému pomocou DRM. Bohužiaľ, takto je nepravdepodobné, že si technologický gigant tento krok rozmyslí, keďže na začiatku lákal užívateľov aj na túto možnosť.

Ak ste mali už nainštalované aplikácie pred aktualizáciou, mali by vám naďalej fungovať. Znemožnená je len inštalácia nových aplikácií. Vývojári v tomto prípade nemusia povoliť inštalácie na MacBooky, aj keď je možné ich spustiť vďaka použitému systému. Ak sa náhodou rozhodnete spustiť inštaláciu, objaví sa vám hláška: Aplikáciu nie je možné nainštalovať, pretože vývojár ju nemal v úmysle spustiť na tejto platforme.

Apple takto pripravil používateľov nových MacBookov o časť slobody v používaní nového systému a gigant tým naďalej pokračuje v sprísňovaní kontroly jeho výrobkov.

Zdroj: TheVerge, XDA-Developers, 9to5mac,

Pridať nový komentár
TOPlist