Apple za spomalenie starších iPhonov zaplatí 113 miliónov

Apple za preukázateľné spomalenie resp. zníženie výkonu svojich produktov iPhone opäť v USA zaplatí. Ide o ďalšie z mimosúdnych vyrovnaní a pôjde o sumu 113 miliónov dolárov. V máji spoločnosť už 500 miliónov dolárov zaplatila pri hromadnej žalobe, týkajúcej sa taktiež tohto problému.

Problémy so spomaľovaním sa objavili v roku 2017, kedy začali používatelia pozorovať nižší výkon ich starších smartfónov po aktualizácii na novú verziu systému iOS. Niektorí zákazníci to brali ako krok k donúteniu spotrebiteľa kúpiť si nové zariadenia, čo viedlo k spomínanej hromadnej žalobe.

Apple vyhlásil, že k spomaleniu dochádzalo, ale preto, aby nedošlo v prípade starších zariadení s opotrebovanou batériou k reštartu zariadenia z dôvodu jej neschopnosti dodávať stabilný prúd. Obmedzovanie výkonu sa teda dialo iba na smartfónoch s batériou opotrebovanou pod určitú hranicu.

Nové vyšetrovanie začalo v USA viac ako 30 štátov, vyšetrovatelia tvrdia, že napriek tomu, že si Apple bol spomaľovania vedomý, o tomto postupe nijak zákazníkov neinformoval. Apple sa okrem pokuty zaviazal v tomto smere aj k väčšej transparentnosti.

V USA mal každý používateľ iPhonu 7 a 7 Plus nárok na 25 dolárov, ak používali systém iOS 11.2 alebo novší a stretli sa so spomalením pred 21. decembrom 2017. Apple tento problém adresoval aj u nás a prostredníctvom svojich servisných partnerov ponúkal istú dobu výmenu batérie v starších zariadeniach za výrazne výhodnejšiu cenu.

Zdroj: BusinessInsider

Pridať nový komentár
TOPlist