Apple už predáva viac hodiniek ako Švajčiarsko

Švajčiarské hodinky sú synonymom pre kvalitu a presnosť. Hodinársky priemysel tejto krajine prinesie ročne príjmy približne dve desiatky miliárd švajčiarských frankov. To je najviac zo všetkých krajín sveta. 

Švajčiarsko exportovalo v roku 2018 23,7 miliónov kusov hodiniek za priemernú cenu 859 dolárov. Čína vyviezla v roku 2018 656,3 miliónov kusov hodiniek v priemernej cene 3 doláre. Preto je hodnota vývozu hodiniek z Číny štvrtinová voči hodnote vyvezených švajčiarských hodiniek.  

Švajčiarsko dlhodobo dominovalo trhu luxusných hodiniek, no v roku 2019 sa situácia zmenila. Podľa správy zverejnenej spoločnosťou Strategy Analytics sa minulý rok predalo menej švajčiarských hodiniek ako v roku 2018. Pokles odhadujú na 13 percent na 21,1 milióna kusov. Predaj Apple Watch hodiniek naopak narástol o 36 percent. V roku 2018 sa predalo 22,5 miliónov kusov a v roku 2019 30,7 miliónov kusov. Apple tak v roku 2019 predala viac hodiniek ako švajčiarsky hodinársky priemysel.

Steven Waltzer, analytik spoločnosti Strategy Analytics, k tomu v tlačovej správe hovorí, "Tradiční výrobcovia švajčiarskych hodiniek, ako sú Swatch a Tissot, prehrávajú vojnu s inteligentnými hodinkami. Apple Watch dodáva lepší produkt prostredníctvom rozšírených maloobchodných kanálov a je príťažlivý pre mladých spotrebiteľov, ktorí čoraz viac chcú digitálne náramkové hodinky. Okno pre švajčiarske značky hodiniek na vstup do sveta inteligentných hodiniek sa zatvára." Nie je sám, čo má podobný názor. Titulok Forbes magazínu v aktuálnom článku s názvom How Apple Killed The Swiss Watch Industry (preklad, Ako Apple zabil Švajčiarsky hodinársky priemysel), hovorí sám za seba.

Zaujímavé je, že v roku 2014 sa Apple snažil o spoluprácu s výrobcami švajčiarských hodiniek, no neuspel pre nezáujem švajčiarských výrobcov. 

Zdroj: www.theverge.comnews.strategyanalytics.com, www.forbes.comwww.fhs.swiss

Komentáre (3)
m2fizy

vysvetlenie na konci ... ze preco je "apple watch" lepsi ako konkurencia ma naramne pobavila ... hlavne ta cast o tom ako "apple" vyraba "lepsie procesory" ako konkurencia.

Milujem tychto "pseudo" intelektualov, ktory sa mega tvaria, ze tomu rozumeju ale pri tom citaju len nieco z obrazovky, co im tam evidentne napisal "rovnaky hlupak".

Chalam ani z daleka nema paru pre co je "apple watch" "lepsi" produkt ako konkurencia ... a samozrejme nejde o procesor ... vyhoda je "uzavrety OS" ktory apple prezentuje a realne pouziva na 5 zariadeniach (len watch) ... pricom konkurencia v podobe google ... musi byt kompatibilna zo svetkymi ostatnymi typmi "Smart Watch" ... a to bude v porovnani s apple tych "zvystnych" 99% trhu.

Jasne ze ak vyrobca piluje svoj software k dokonalosti nepotrebuje az taky kvalitny HW ako prezentuje prave APPLE ... ale nie ich soft nebeha preto tak dobre lebo je za tym vykonny hw ale hodiny / dni / mesiace / roky odladovania na jeden a jediny typ produktu !!!

Bata tiez robil kvalitne "batovky" ... a novymi technologiamy ktore pouzivaju napr. adidas / nike / puma / timberland / ... sa vsak porovnavat nemozu. Vsak aj na "serie" treckyngovych "bot" museli "pouzit" technologiu "vibram" od ineho vyrobcu ... takze asi tak.

fela

To, že Apple používa uzavretý a neslobodný softvér je práveže jeho nevýhoda. Isteže, kvantum malomeštiakov a ľudí, ktorí sa síce hrajú na geekov, ale reálne majú malé technické znalosti a zručnosti, si ich rado kúpi. Ale ostatní, aj keď je to menšia skupina, naopak, sa im vyhne. Nie je všetko o peniazoch, dizajne atď., sú predsa aj dôležitejšie veci ako sloboda či reálne vlastníctvo kúpenej technológie.

Veterán od din…

Páči sa mi nápadité riešenie od Garminu - dve mechanické ručičky - každá s vlastným elektromotorom - takže sa obe vedia "upratať" nabok (aby nezavadzali display-u) - mal som podobné v roku 1981 od Casio (ale tie mali len jeden motor a sekundovka bola zo 60-tich LCD segmentov) - šikovné bolo, že mechanické ručičky sa vždy nastavili na správny čas automaticky (akou toho Garminu) - ale len pri zmene času (napr. "letný čas"). Ale ten OLED dispaly od Garminu je zle čitateľný (a bez okuliarí už vôbec :( Takže sorry wole. A hlavne nepotrebujem, aby mi ešte aj pitomé hodiny pichovali, ako mám zhumpľované telo - na to mi ale úplne stačí obvodná lekárka, kde som (pre istou) tiež bol naposledy na očkovanie do Afriky ;) Ale tie Casiovky boli super - keby ich ešte robili, tak ich okamžite beriem (idem rovno pozreiť) ...

Pridať nový komentár
TOPlist