Apple ukázal iOS 15 a nový MacOS, takto bude vyzerať!

Apple na dnešnej vývojárskej prezentácii WDDC 2021 predstavil svoje vízie na nasledujúci rok. Ukázal verejnosti ako si predstavuje iOS 15, Watch OS 8, iPadOS 15 či Mac OS Monterey.

Prvou veľkou novinkou v iOS15 je prepracovaný FaceTime. Po novom bude podporovať lepšie konferečné videohovory, avšak ešte väčšou novinkou je integrácia aktívneho sledovania hlasu, tzv. aktívny mikrofón. V praxi ide o active-noise-cancelling avšak na strane mikrofónu. Za všetko bude zodpovedať neurálny procesor v Apple čipoch.

Správy, FaceTime i iMessages dostanú lepšiu správu a hlavne hlbšiu integráciu zdieľania. Po novom je možné zdielať obrazovku, hudbu i videá pomocou “shareplay”.

Apple si zrejme uvedomil, že pri rastúcom množstve aplikácií nie je prehľadný počet notifikácii. Predstavuje funkciu FOCUS, pomocou ktorej si budete môcť určiť, či ste v práci alebo doma a podľa toho bude iOS inteligetne oznamovať notifikácie. Tie budú po novom združené a radené podľa vášho správania a používania. Mimochodom funkcia bude aj na MacOS tak iPadOS.

Veľkou novinkou, ktorú Apple preberá od Office Lens (Microsoft) je rozpoznávanie textu na obrázkoch a fotkách - LIVE TEXT. Budete tak môcť priamo z fotoaparátu skenovať text. iOS automaticky rozozná texty a bude s nimi môcť pracovať. Obmedzenie je nateraz len na pár svetových jazykov. Mimochodom, umelá inteligencia bude schopná rozpoznávať texty a čísla aj z už vytvorených fotografií. Dokonca sa bude dať volať priamo z fotky!

Medzi ďalší novinkami sú integrácia kľúčov vybraných hotelov. Budete tak pomocou hodiniek a iPhonu odomykať hotelovú izbu. V USA bude možné do AppleWallet pridať tiež občiansky preukaz a vodičký preukaz. O niečo vylepšená má byť integrácia elektronického kľúča do áut od BMW. Všetko bude šifrované. S tým pribudne nový program Apple Privacy. Siri sa dočká offline podpory, nebude už zbierať hlasové záznamy a bude tiež možné skryť IP adresu a svoj mail.

Ak si platíte iCloud, dostanete upgrade na iCloud+, čo bude Apple VPN. Zaujímavou novinkou je vytváranie “fake mailov” v icloude. Pošta bude automaticky presmerovaná do vašej hlavnej schránky, avšak ak sa rozhodnete, budete môcť ktorýkoľvek fakemail zavrieť pár klikmi. Zaujímavou bude funkcia, kedy budete môcť pozrieť, na aké adresy a domény vstupujú jednotlivé aplikácie. Apple dáva jasne najavo, že mu ide o používateľov. Mimochodom Apple tiež uvádza “AppleTor”.

Vylepšenia sa dočkali tiež Apple Mapy. Vo vybraných štátoch a mestách budú zobrazovať pruhy, cyklotrasy a 3D modely budov. V Európe bude pokrytý nateraz len Londýn. Apple Mapy tak do budúcna môžu konkurovať aj Sygicu či TomTom mapám. Grafika vyzerá veľmi pekne a prehľadne. Zamrzí len slabá podpora - v Európe nové mapy budú fungovať len v pár krajinách.

AirPody dostanú novú funkciu - zosilnenie hlasu. AirPody zistia s kým sa rozprávate a zosilnia jeho hlas. Budú tak fungovať ako inteligentný hlasový strojček. Môžu zato hlavne smerové mikrofóny.

iPadOS dostane nové widgety, rychle poznámky a vylepšené ovládanie. Po vzore iPhone a iOS sa budú dať aplikácie združovať podľa využitia do zložiek či widgetov. Vylepšené bude automatické prekladanie naprieč celým systémom. A mimochodom Swift Playgrounds bude po novom na iPadOS podporovať tvorbu aplikácií a ich publikovanie na AppStore.

Uvidíme tiež vylepšené aplikácie ako podcast, zdravie a ďalšie. WatchOS8 dostane menšie novinky, najväčšou novinkou je však písanie textu, doteraz to možné nebolo. Bude tak možné kresliť písmena na hodinkách a meniť ich automaticky na text.

Najväčšou novinkou v MacOS je funkcia zdieľanej myši a klávesnice či touchpadu. Macbook, iMac, iPad či iPhone tak bude mať zdieľané ovládanie a možnosť vytvoriť rozšírenú plochu medzi zariadeniami. Znie to až príliš jednoducho, uvidíme, či to aj bude funkčné. Apple nazval funkciu “Universal Control”. Vylepšenia sa dočkal aj pre AirPlay pre zdieľanie z iPhonu na MacOS. Ako sme už spomínali nové bude zdieľanie obrazu, nový FaceTime či rýchle poznámky. A mimochodom, pribudnú skripty - automatické skratky pre Mac.

Beta pre developerov je od dnes dostupná. Verejná beta bude dostupná o mesiac a finálne verzie systémov budú na trhu na jeseň.

Pridať nový komentár
TOPlist