Apple prešetruje Európsky protimonopolný úrad

Apple je prešetrovaný európskym protimonopolným úradom.

Za začiatkom tejto kauzy treba hľadať konkurenčnú službu Spotify, podľa ktorej ich Apple znevýhodňuje a podala sťažnosť už v roku 2019 na Európsky protimonopolný úrad. Podľa streamovacej služby ich výrobca znevýhodňuje v konkurenčnom boji, nakoľko im účtuje tridsať percentný poplatok z každej vykonanej transakcie a zároveň tak aj poškodzuje samotných spotrebiteľov. Pritom Európsky protimonopolný úrad prešetroval celý minulý rok, či Apple zneužíva svoje postavenie na trhu.

Európska komisia sa nedávno predbežne vyjadrila, že je veľmi pravdepodobné, že Apple zneužíva svoje postavenie na trhu a tým znevýhodňuje konkurenciu. Apple si účtuje poplatok, takzvaný Apple Tax a zároveň tak potláča konkurenciu, nakoľko má výrobca populárnych smartfónov vlastnú hudobnú službu - Apple Music. Komisia sa zároveň snaží zistiť, či tento poplatok znevýhodňuje aj iných poskytovateľov hudby, napríklad Sound Cloud alebo Deezer.

Európska komisárka pre hospodársku súťaž - Margrethe Vestagerová oznámila, že predbežným vyšetrovaním sa zistilo, že Apple poškodzuje právne predpisy Európskej Únie. Okrem toho účtuje vysoké poplatky konkurencii, čím sťažuje ich postavenie na trhu a zároveň im zakazuje informovať spotrebiteľov o iných možnostiach predplatného. Tieto zistenia ešte nie sú právoplatné a Apple bude mať možnosť sa vyjadriť a brániť voči sťažnosti spoločnosti Spotify. Ak sa to spoločnosti so sídlom v Cupertine nepodarí, tak môže dostať pokutu vo výške 10 percent jej ročného príjmu.

Zdroj: Cnet,

Pridať nový komentár
TOPlist