Apple predstavil nové Apple Watch a nové iPady s brutálnym výkonom

V polovici septembra nastáva tradične čas, kedy Apple predstavuje svoje novinky. Tento rok sa však veľké podujatia presunuli do virtuálneho priestoru a septembrový Apple Event nie je výnimkou.

Virtuálny event odštartoval riaditeľ spoločnosti Apple, Tim Cook, ktorý sa na úvod v krátkosti vyjadril k aktuálnej situácii okolo pandémie Covid-19.  Podľa neho je inšpirujúce, ako sa ľudia dokázali adaptovať na zmenu pracovných a spoločenských návykov - práca z domu, vyučovanie na diaľku a virtuálne stretnutia rodín a priateľov. Pri tom všetkom samozrejme Apple zohráva väčšiu či menšiu úlohu, keďže ich produkty nájdeme v mnohých domácnostiach. A keďže Apple si uvedomuje spoločenskú zodpovednosť, tak aj v týchto neľahkých časoch pokračuje v inováciách svojich produktov a rozhodli sa predstaviť nové produkty Apple Watch a iPad. Tie, na ktoré sme sa všetci až tak veľmi netešili.

Predchádzajúcu vetu berte trochu s nadhľadom. Jednoducho som si nemohol odpustiť trochu sarkazmu, keďže v polovici septembra všetci už tak trochu tradične očakávame oznámenie nových iPhonov a Apple nám ponúkol "iba" hodinky a iPady. Jedine, že by si Tim nechal na záver tradičné „one more thing“? Poďme pekne po poriadku.


Apple Watch

Apple označuje svoje hodinky ako revolučné, keďže zobrazujú okrem merania času aj užitočné informácie, umožňujú ovládať zariadenia, sledovať naše činnosti či náš zdravotný stav. Apple nezabudol zdôrazniť, že v niektorých prípadoch dokonca pomohli k záchrane ľudského života či zlepšiť kvalitu života ľudí, či už zmenou životného štýlu alebo ako pomôcka zrakovo postihnutých.
Apple Watch dostali v novej verzii Watch OS 7 nové funkcie ako zlepšené sledovanie spánku pomocou pohybových senzorov, automatickú detekciu umývania rúk či monitorovanie VO2 Max.

Apple Watch 6

Apple Watch 6 sú ďalšou generáciou smart hodiniek od Apple. Tvar hodiniek zostáva nezmenený, novinkou sú však nové farebné varianty. Apple Watch 6 budú dostupné v modrej, zlatej, oceľovej sivej a červenej farbe.
Po technologickej stránke dostali hodinky nové senzory, ktoré dokážu merať saturáciu kyslíka v krvi a always-on altimeter. Jedná sa teda o výškomer, ktorý je neustále aktívny.

Po výkonnostnej stránke je novinkou dvojjadrový procesor S6. Jeho dizajn vychádza z procesora A13, ktorý môžete poznať z iPhone 11. Oproti predošlej generácii procesora je rýchlejší o 20%, samozrejme si zachováva nízku spotrebu a vysokú energetickú efektivitu. Displej hodiniek dosahuje až 2,5 násobný jas v režime always-on oproti Watch 5. Výdrž nových Watch 6 zostáva rovnaká ako pri predošlej generácii.

Cena nových hodiniek začína na 399 USD.

Apple Watch SE

Dizajn ako nové Apple Watch 6, nižší výkon a nižšia cena. Srdcom hodiniek je procesor S5 z predošlej generácie smart hodiniek a na výber budú aj vo verzii s mobilným pripojením. O fitness funkcie sa stará rovnaký akcelerometer, gyroskop, kompas a altimeter ako v Apple Watch 6. V rámci funkcií je najväčším rozdielom absencia nového snímača na meranie saturácie kyslíka v krvi. 

Základná cena za verziu s GPS začína na 279 USD s pre severoamerický trh.

Najdostupnejšími hodinkami z dielne Apple však naďalej zostávajú Apple Watch 3. generácie, ktorých ceny u nás atakujú 200 € hranicu.

Popri Apple Watch 6 predstavil Apple nový typ remienka, ktorý nazýva „solo loop“. Jedná sa o remienok bez pracky či zapínania, ktorý je vyrobený zo silikónu. Hodinky si tak môžete jednoducho natiahnuť cez ruku a nehrozí tak náhodné rozopnutie pri športe. Revolučnosť tohto riešenia si musí zhodnotiť každý sám, Apple si ho však istotne nechá adekvátne zaplatiť.

 

Family Setup - Apple Watch bez iPhonu

Pre lepšiu dostupnosť hodiniek pre celú rodinu predstavil Apple funkciu Family Setup. Jedná sa o funkciu, ktorá bude dostupná na hodinkách Apple Watch 4 a novších, ktoré sú vybavené mobilným pripojením. Apple umožní používanie hodiniek napríklad vašim deťom alebo osobám, ktoré nemajú iPhone. Ako rodičia či správcovia takýchto hodiniek môžete určiť, s ktorými osobami môžu hodinky komunikovať a sledovať ich pohybovú aktivitu počas dňa. Funkcia bude dostupná spočiatku v dvanástich krajinách, medzi ktorými sa, žiaľ, Slovensko nenachádza. Apple samozrejme pracuje na podpore zo strany operátorov aj v ostatných krajinách.

Fitness+

Apple nás chce motivovať k aktivite a pohybu. Jednoducho nás chce rozhýbať a naučiť nás žiť zdravšie, zdieľať svoje aktivity a navzájom sa motivovať k vyšším výkonom.

Na tom je založená nová služba Fitness+. Jedná sa o akéhosi osobného virtuálneho trénera, ktorý nás bude motivovať k aktivite, zobrazovať nám štatistiky, spálené kalórie, ale aj ukazovať nám videá, ktoré by nás mali naučiť, ako správne cvičiť a na čo sa sústrediť. Všetko personalizované podľa našich zozbieraných dát, preferencií a fyzických možností. Súčasťou cvičení bude aj tematická hudba, ktorá nás nabudí alebo naopak ukľudní po náročnom tréningu. Aplikácia Fitness bude dostupná pre Apple Watch, iPhone aj Apple TV.

Služba štartuje koncom roka v anglicky hovoriacich krajinách, keďže všetky motivačné a tréningové videá budú dostupné najprv iba v angličtine. Cena za takéhoto trénera bude 9,99 USD mesačne alebo 79,99 USD ročne. Či sa služba rozšíri aj do našich končín, bude asi závisieť od úspechu alebo neúspechu na anglicky hovoriacom trhu. Zákazníci, ktorí si kúpia nové Apple Watch, dostanú službu na tri mesiace zdarma.

Apple One

Apple One má za úlohu zjednotiť predplatné za služby iCloud, Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade, Apple News+ a novú Fitness+ do jedného predplatného. 

Základné balíky sú Individual (50 GB iCloud) a Family (pre piatich členov domácnosti, 200 GB iCloud), ktoré však neobsahujú služby News+ a Fitness+ a začínajú na cene 14,95 resp. 19,95 USD mesačne. Za 29,95 USD mesačne si môžete predplatiť balík Premier, ktorý obsahuje všetky služby a 2 TB online úložisko iCloud.

Nejedná sa o úplne novú službu, iba motiváciu používateľov Apple produktov siahnuť po väčšom a výhodnejšom balíku služieb.


iPad 8. generácie

Jedným z kľúčových zariadení pre Apple je nepochybne iPad. Ten sa za 10 rokov stal ikonou tabletov, aké poznáme dnes. O tom svedčí aj číslo 500 miliónov predaných kusov. Po tohtoročnej aktualizácii modelov iPad Pro prišiel rad aj na základný model iPadu.

Starý dizajn a nové vnútornosti. iPad 8. generácie dostal procesor A12 Bionic. Oproti aktuálnej siedmej generácii iPadu dosahuje až o 40% vyšší výpočtový výkon, zatiaľ čo výkon grafického čipu je dvojnásobný. Apple sľubuje bezproblémovú prácu s fotografiami vo vysokom rozlíšení. Oproti najpredávanejšej konkurencii s Windowsom dosahuje nový iPad až dvojnásobný, a oproti konkurencii s Androidom až trojnásobný výkon. Najpredávanejší Chromebook nechá s prehľadom za sebou, pretože oproti nemu je až 6-násobne rýchlejší. Skrátka, nový iPad je podľa Apple neuveriteľne rýchly, je ľahký, tenký, obsahuje špičkový fotoaparát a dosahuje celodennú výdrž. 
S novým iPadOS 14 bude iPad lepšie rozpoznávať písaný text a bude lepšie rozumieť tomu čo píšeme a bude rozpoznávať tvary rôznych známych objektov. 

Cena nového iPadu začína na 329 USD, teda rovnakej, ako 7. generácia. Nezmenené ceny iPadov môžeme očakávať aj v našich obchodoch.


One more thing? ...nový iPad Air!

Takže, nové iPhony sa dnes nekonajú. Nebuďte však skladaní. Nový iPad Air prinesie funkcie a dizajn iPadu Pro, avšak za oveľa prijateľnejšiu cenu. Rozmery tela sú rovnaké ako pri súčasnom iPade Air, avšak veľkosť displeja poskočila z 10,5" na 10,9". Okraje displeja sú zaoblené rovnako ako v prípade iPad Pro. Rozlíšenie displeja je 2360 x 1640 bodov, je plne laminovaný, má antireflexnú povrchovú úpravu, dokáže zobraziť P3 farebný gamut a nechýba ani True Tone technológia.

Zachované zostalo aj Touch ID, ktoré sa presunulo na vrch do tlačidla napájania, aby neprekážalo displeju na prednej strane.

Výkon iPadu Air poskočil o riadny kus vďaka novému A14 procesoru. Ten je vyrobený 5 nm technológiou. Apple je tak prvým, kto prinesie na trh procesory vyrobené 5 nm procesom. Procesor A14 obsahuje 11,8 miliardy tranzistorov, čo je o 40% viac oproti rovnako veľkým čipom vyrobeným 7 nm procesom.

Apple A14 obsahuje šesť výpočtových jadier, z toho sú dve výkonné a štyri zamerané na vysokú efektivitu, a 6-jadrový grafický čip. Výpočtový výkon nového iPadu Air narástol o 40% a grafický výkon o 30% oproti predošlej generácii iPadu Air. Výrazné navýšenie výkonu nastalo aj v oblasti strojového učenia a neurálnej jednotky (Neural Engine), z čoho najviac vyťažia grafické editory, aplikácie zamerané na úpravu videa ale aj aplikácie, ktoré vyhodnocujú živý vstup z kamery iPadu.

Fotografická výbava sa spolieha na jednu prednú a jednu zadnú kameru. Predná kamera dosahuje rozlíšenie 7 MP, s objektívom so svetelnosťou f/2,2 a vylepšenou citlivosťou pri slabom osvetlení. Zadná kamera má rozlíšenie 12 MP, s objektívom so svetelnosťou f/1,8 a schopnosťou zaznamenávať video v 4K 60 fps s vylepšenou stabilizáciou.

Nový iPad Air podporuje Apple Pencil 2. generácie s magnetickým bezdrôtovým nabíjaním, Magic Keyboard so zabudovaným trackpadom a je vybavený USB-C konektorom s 20 W nabíjaním a stereo reproduktormi.

Cena nového iPadu Air začína na 599 USD. To je o 100 USD viac, ako bola pôvodná cena predošlého iPadu Air. Porovnateľný skok v cene môžeme očakávať aj pri prepočte na Euro. 


iOS 14, iPadOS 14, WatchOS 7, TvOS 14

Na záver Tim Cook pripomenul, že nasledujúci deň budú dostupné nové verzie operačných systémov pre iPhone, iPad, Apple Watch a Apple TV.

 

Zdroj: Apple

Pridať nový komentár
TOPlist