Apple pravdepodobne pracuje na vlastnej alternatíve Google vyhľadávača

Apple údajne už určitú dobu pracuje na vlastnom vyhľadávači. Má ísť o alternatívu ku vyhľadávaču od spoločnosti Google. Práve medzi Apple a Google vraj existuje lukratívna dohoda, kedy je na Apple zariadeniach a službách, ponúkaná prednastavená vyhľadávacia služba Google. Ide odhadom o 8 až 12 miliárd dolárov, ktoré každoročne Apple prijme. Zdá sa však, že Apple chce svoju závislosť na tejto spolupráci čo najviac obmedziť.

Na túto dohodu sa už zamerali aj americké protimonopolné úrady. V prípade jej ohrozenia to predstavuje pre Apple stratu značnej časti ziskov a ešte väčšie riziko z toho vyplýva pre Google, pretože by stratil obrovské prenosy dát a informácií o používateľoch, ktoré im Apple dohodou zabezpečuje.

Dôkazy o tomto kroku neexistujú, avšak vzhľadom na niekoľko skutočností sa o tom už dlhšiu dobu špekuluje. Financial Times zverejnilo niekoľko bodov, kde snahy vyvinúť a používať vlastný vyhľadávací engine môžeme pozorovať.

V novom iOS 14, sa pri vyhľadávaní na domovskej obrazovke zobrazia iba vlastné výsledky hľadania z webu a zobrazené odkazy vedú priamo na dané webstránky, bez použitia externého vyhľadávacieho enginu. Správa o posilnení snahy zdôrazňuje tiež fakt, že Apple pred dvomi rokmi najala Johna Giannandrea, ktorý v Google pracoval ako vedúci pracovník ich vyhľadávacieho nástroja. Cieľom bolo najmä vylepšiť asistenta Siri a jeho možnosti. Zaznamenaná bola aj zvýšená aktivita Applebota, ktorý slúži ako ich web crawler a indexuje webstránky, čo už v minulosti viedlo k špekuláciám, či Apple neplánuje vlastný plnohodnotný vyhľadávač. V súčasnosti však slúži na zlepšenie výsledkov vyhľadávania Siri a Spotlight, aby poskytol používateľom tie najrelevantnejšie. 

Zdroje: MacRumors, Wccftech

Pridať nový komentár
TOPlist