Apple nechce, aby ste si opravovali mobil a idú na súd, aby vás zastavili

Apple pôjde 9. marca na súd s americkým štátom Nebraska kvôli návrhu zákona s názvom „Právo na opravu“.

Prístroje od Apple sú notoricky známe svojou chúlostivou opravou. Legitímne náhradné diely sa prakticky nedajú zakúpiť, mnohé vnútorné komponenty sú zlepené alebo zostavené tak, aby sa nimi nedalo manipulovať. Servisné manuály sú k dispozícii iba zriedka. Z tohto dôvodu preto Nebraska a sedem ďalších amerických štátov zvažujú legislatívu „práva na opravu“, aby tieto problémy vyriešili. Neznámy zdroj z americkej legislatívy informoval portál Motherboard, že Apple plánuje napadnúť tento návrh zákona a bojovať proti nemu na súde.

Zdroje tvrdia, že Apple a AT&T budú svedčiť proti navrhovanému zákonu v Nebraske 7. marca. Medzi ich plánovanými argumentmi sú tvrdenia ako: „konzumenti, ktorí si opravujú vlastný telefón môžu spôsobiť vznietenie lítiových batérií.“

Nezávislé opravárske obchody po celých Spojených Štátoch sformovali obchodnú organizáciu Repair.org, aby pomohli k zavedeniu legislatívy práva opravy. Podľa očakávania, technologický priemysel loboval proti nej v snahách získať monopoly na opravu vlastných zariadení. Táto organizácia už pomohla uzákoniť právo na opravu automobilov v roku 2012 a teraz sa zamerala práve na technologický priemysel.

Apple a ďalší výrobcovia v minulosti namietali, že nie je bezpečné opravovať si vlastné zariadenia. Lobisti okrem iného tvrdili, že rozbité sklo môže porezať zákazníkov, ktorí by si chceli opraviť obrazovku.

Aby sa vysporiadali s neustálym tlakom, komunita doteraz používala agresívny masový prístup. Podávajú žiadosti vo viacerých štátoch a dúfajú, že korporácie sa nebudú chcieť vysporiadať s vyžadovanou dokumentáciou a papierovaním, aby ich zastavili. Vládne nádej, že navrhnutý zákon prejde v aspoň jednom štáte, a že korporácie v snahe vyhnúť sa problémom s vysporiadaním sa s rôznymi zákonmi v rozličných štátoch následne implementuje potrebné zmeny celoplošne.

Zdroj: techspot

Komentáre (7)
Robo7
Každé nahryznuté jablko časom zhnije , Apple sa drží modelu kúp a zahoď, nakupuj a míňaj doláre za služby, všetko mimo tohoto je tabu, kultúra za 500, alebo jednoducho stupidita je logom tejto firmy....
heisenberg
nahodou apple sa opravuje super čo sa telefónov týka, samozrejme toto je opäť jeden ďalší "pokrok" tohto tisícročia. človek aby sa odizoloval od sveta na nejaky ostrov
Sauron
Kto si vlastne kupuje tie sračky. Hneď prvý, ktorý sme mali bol po týždni v oprave.
xixauo
Apple nechce, aby ste si opravovali mobil Ja nechcem Apple... Preto mam "Lenivú Gazdinu" LG
karolkm
Uprimne ak by som vyrabal svoje zariadenia asi by som z tohto nebol nadseny. Napriklad ak sa na telefone oprava nevykonala podla instrukcii a sposobila vznietenie baterie. Zakaznik zazaluje vyrobcu a chudak vyrobca moze dokazovat ze zavada vznikla neodbornou opravou co vobec jednoduche nemusi byt. Tak ako ludia chodia do servisov s pevnymi diskami ktore doma odpaluju napriklad 12v na zbernici co sa samozrejme vyrobca moze aj rozkrajat ale cudzie zavinenie nedokaze takze radsej na mieste vymenia disk za novy a takychto prikladom je neurekom, alebo iphony z mikrovlnky a pod (chvala bohu s takymi telefonnmi uz dnes budu poslani kade lahsie). Chapem ludi, ale chapem aj vyrobcov (Apple).
Mirec0729
To kto pisal ze suciastky v apple zariadeniach su polepene? Ten telefon sa opravuje lavou zadnou narozdiel od androidov. Jedine co tam je prilepene je bateria aby sa nepohybovala. Na mojom iphone 4 som si veselo sam podla "tazko dostupneho" manualu vymenil home button, na 5s som menil komplet cely nabijaci konektor aj s mikrofonom. Na fix.it su take fotonavody ze to dokaze asi kazdy.
Jednoduska
Mirec, fix.it nie je oficialnym navodom vyrobcu. Tu ide prave o to aby ti sam Apple odklepol zakladne servisne ukony a nepadla ti zaruka aj ked sa ku nim priznas.
Pridať nový komentár
TOPlist